1948 İşgalinden Bugüne Filistin Nüfusunun Dünya Dağılımı

Bu tarihte çok önemli ve büyük üç olay meydana geldi.

  1. Birincisi, Filistin ismi siyaset ve coğrafya haritalarından silindi.
  2. İkincisi, Siyonist işgal rejimi kuruldu.
  3. Üçüncüsü, birinci Arap-İsrail savaşı başladı.
GÖZAT  Filistinli Mülteciler Lübnan-Ürdün Nüfusundan Fazla

Siyonist çeteler dünyanın sağır ve kör tutumu karşısında bu dönemde Filistin topraklarının %77’sini işgal ettiler. Filistin topraklarını işgal planı 15 Mayıs 1948 yılından sonra da devam etti.

Zaman ilerledikçe Filistin topraklarını işgal ve gasp etme yöntemleri de değişti. 1967 yılı geldiğinde Filistin’in geri kalan Batı Yaka, Gazze ve bütün Kudüs toprakları da işgal edildi.

GÖZAT  Dünya Filistinli Nüfusu 12 Milyon 700 Bin

Toprakları işgal edilen Filistin halkına karşı hak ihlalleri gerçekleşti; insanların kanları heder edildi, katliamlar yapıldı, sürgünler dayatıldı.

Siyonist işgalcilerin barbar, insanlık dışı baskı, zulüm ve işgallerine karşı Filistin halkı elindeki imkânlarla silahlı mücadeleyi birçok yöntemle sürdürdü.

GÖZAT  Hamas: Filistin Topraklarında İşgalin Yeri Yoktur

Bu işgal ve gasp yüzünden Filistin halkı evinden ve yurdundan çıkmak zorunda kaldı…

Evlerini ve yurtlarını terk eden bu insanlar dünyanın dört bir yanına dağıldılar. Ancak bulundukları yerlerde evlerini, yurtlarını unutmadılar. Terk ettikleri topraklarına dönüş hakkını hep zinde tuttular.

GÖZAT  İsrail = Müzakere Perdesi Ardında İŞGAL

Atalarından miras kalan köylerini, topraklarını, anılarını, belde ve şehirlerini, gelenek ve göreneklerini, kutsal mekanlarını, Mescidi Aksa ve Kudüs’ü nesilden nesile aktardılar. Büyüklerinden teslim aldıkları evlerinin anahtarlarının öyküsünü çocuklarına ve torunlarına anlattılar.

GÖZAT  İsrail Mescidi Aksayı İşgal Fonu Oluşturdu

Lübnan’da faaliyet gösteren Zeytune Araştırma ve Danışma Merkezi 2017 yılının başı itibariyle, dünyanın dört bir yanına dağılmak zorunda kalan ve vatanlarına dönmeyi dört gözle bekleyen dışarıdaki Filistinliler ve içerde yaşayan Filistinliler ile ilgili istatistiki bir rapor yayınladı.

GÖZAT  Filistini İSLAM İLE SİYONİZMİN Savaşıdır

Yapılan istatistik çalışması Batı Yaka, Gazze Şeridi, 1948 yılında işgal edilmiş Filistin toprakları ile Arap ülkeleri ve dünyanın başka ülkelerinde yaşayan Filistinlileri kapsıyor.

Zeytune Merkezi istatistiki raporunu hazırlarken, Filistin resmi İstatistik Merkezinin verilerinden istifade etti.