Filistinli Mülteciler Lübnan-Ürdün Nüfusundan Fazla

Filistin Toprağı Heyeti Kurucu Başkanı ve Filistin Diasporası Halk Konferansı Genel Konseyi Başkanı Selman Ebu Sitte, 7 milyona ulaşan Filistinli mültecilerin sayısının Ürdün ve Lübnan nüfusundan daha çok olduğunu söyledi.

Filistin halkının tümünü temsil eden yeni bir Filistin Ulusal Konseyi oluşturulmasını istediklerini belirten Ebu Sitte, sadece konuşma yapmaya gelmediklerini, Filistin halkı için yeni bir hizmet başlatacaklarını bildirdi.

Direnişi daha aktif hale getirmeleri gerektiğini kaydeden, medyanın rolüne ve boykot hareketinin etkisine dikkat çeken Ebu Sitte, silahlı direnişin asıl olduğunu vurguladı.

Filistinli düşünür Münir Şefik ise televizyonlar aracılığıyla konferansı seyreden işgalcilere seslenerek, konferans için bir araya gelen topluluğun bir gün yeniden Mescid-i Aksa’ya gireceğini söyledi.

Filistin Merkez Bankası’nın kurucusu Fuad Besisu konuşmasında, şu an Filistin’i yönetenlerin Filistin halkının fedakârlık seviyesinin çok altında olduklarını dile getirdi.

Filistin’in işgalden kurtuluşu öncesi dönemde Filistin direnişini destekleyecek bir siyasi düzen kurulması gerektiğini belirten Besisu, başta işgal altındaki topraklar olmak üzere İsrail ürünlerinin boykot edilmesini istedi.

Besisu, İsrail olduğu sürece Araplar için kalıcı bir kalkınmanın mümkün olmayacağını kaydetti.