Tüm Filistin’den Esirlerin “Özgürlük ve Onur Direnişine” Destek

Konuyla ilgili açıklama yapan Filistin Kızılay Teşkilatı, ellerine ulaşan son bilgilere göre, Filistinli esirlere destek için yapılan gösterilere işgal güçlerinin plastik mermi, göz yaşartıcı bomba ve ses bombalarıyla saldırmaları sonucu 15 kişinin yaralandığını ve en az 38 kişinin de boğulma tehlikesi geçirdiğini duyurdu.

Filistin Kızılayı açıklamasında, kendisine bağlı sağlık ekiplerinin Nebi Salih köyündeki gösterilerde ayaklarından yaranan iki kişiyle kafasından yaralanan bir kişiye ve Kalendiya askeri kontrol noktasında da yaralanan üç kişiye müdahale ettiğini, Nablus’un En-Nakura köyünde boğulma tehlikesi geçiren 10 kişiye, Beyta beldesinde de 20 kişiye müdahale ettiklerini ifade etti.

GÖZAT  500 İslami Cihad Mensubu AÇLIK GREVİNE KATILDI

Açıklamada ayrıca sağlık ekiplerinin Beyt Ummer beldesinde de gerçek mermiyle yaralanan iki kişiyle, plastik mermiyle yaralanan ve gazlardan etkilenen 5 kişiye müdahale ettikleri kaydedildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, ayak ve dizlerinden gerçek mermiyle yaralanan iki kişiyle, kafasına isabet eden göz yaşartıcı bomba sonucu yaralan üçüncü bir kişinin Selfit Hastanesine kaldırıldığını duyurdu.

GÖZAT  Filistinli 1500 Mahkum AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Ramallah şehrinde çıkan çatışmalarda ise dört kişi yaralandı, onlarca kişi de gazlardan etkilendi.

Ofer Cezaevi yakınlarında yapılan dayanışma gösterisine sert müdahale eden işgal güçleri üç kişiyi yaraladı.

Bel’in köyünde yapılan destek yürüyüşünde gençler ırkçı ayırım duvarına çıkıp Filistin bayrakları diktiler.

GÖZAT  Açlık Grevinin Öncüsü Bergusi'nin SAĞLIK DURUMU KÖTÜ

Kudüs’ün farklı noktalarında yapılan gösterilere müdahale eden işgal güçleri üç kişiyi yaraladılar.

Nablus şehrinde ve ona bağlı Averta köyü ile Nakura kavşağında çıkan çatışmalarda onarca kişi gazlardan etkilendi.

Tubas’ta kurulan destek çadırında kılınan Cuma namazından sonra cemaate saldıran işgal güçleri, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandılar.

GÖZAT  Meşal: Esirlerimiz İçin İsrail'e BEDEL ÖDETECEĞİZ

Hadr beldesinde ise esirlere destek için kurulan çadırda kılınan Cuma namazına yaklaşık üç bin kişi iştirak etti.

El-Halil şehriyle Cenin şehrinde ve onlara bağlı birçok köy ve beldede Cuma namazından sonra Filistinli esirlere destek gösterileri düzenlendi. İşgal güçlerinin gösteri ve yürüyüşlere sert müdahale etmesi sonucu birkaç kişinin yaralandığı veya gazlardan etkilendiği belirtildi.

GÖZAT  AÇLIK GREVİ DİRENİŞİNE Tüm Gruplar Destek Veriyor

Siyonist işgal rejimi zindanlarında bulunan esirlerden 1500’ü cezaevinin gasp ettiği haklarının iade edilmesi ve cezaevi koşullarının iyileştirilmesi amacıyla Filistin Esir Günü olan 17 Nisan’da “Özgürlük ve Onur” adıyla açlık grevi direnişi başlattı. Filistinli esirlerin adil talepleri için başlattıkları direnişi Filistin halkı dün genel grev ile destek verirken, bugün de Cuma namazından sonra yaptığı gösteri ve yürüyüşlerle desteğini sürdürdü.