Filistin’de De Korona Virüs Alarmı

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, dün akşam, Korona Virüsü nedeniyle bir ay boyunca olağanüstü hâl ilan etmeye karar verdi.

Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye, Filistin TV’de yaptığı konuşmada, Mahmud Abbas’ın “Korona Virüs tehdidi nedeniyle bir ay boyunca olağanüstü hâl ilan eden bir karar çıkardığını” söyledi.

İştiyye konuşmasında, iller arasındaki hareketliliğin zaruret dışında yapılmamasına dikkat çekerek, olağanüstü hâl nedeniyle okulların, üniversitelerin ve enstitülerin belirli bir süreliğine kapatılacağını söyledi.

Başbakan İştiyye ayrıca, memur ve doktorların işlerine devam edeceğini, idarelerin, üniversitelerin ve eğitim kurumlarının kapatılacağını, gerektiğinde geçitlerin ve köprülerin de kapatılacağını belirtti.

İştiyye’ye, Filistin’de olağanüstü hâl ilan edilmesinin, ülkenin tüm illerinde grev ve kitle hareketlerinin önlenmesini de şart koştuğunu dile getirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, dün bir Yunan heyetinin bölgeyi ziyaretinden sonra Batı Şeria’nın güneyinde Beytüllahim kentinde 7 Korona Virüs vakası tespit edildiğini açıkladı.