Suudi Arabistan’a Filistinli Esirleri Bırak Çağrısı Yinelendi

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’e ülkesindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Heniyye, Hamas’ın yedinci elektronik siyasi panelinde yaptığı konuşmada; “Hareketimiz, Hadimu’l-Haremeyni’ş-Şerifeyn’den ve Suudi Arabistan Krallığı’ndaki sorumlulardan Filistinli tutukluları serbest bırakmalarını talep etmektedir” dedi.

Heniyye, hiçbir ülkenin iç işlerine karışmadığı bilinen Hamas ile ilişkileri olduğundan dolayı bu insanların cezaevlerinde tutulmasının hiçbir tutarlı yönünün olamayacağını hatırlattı.

Heniyye geçtiğimiz Nisan ayında da, Suudi Arabistan’a yaptığı çağrıda sırf Hamas’la irtibatlarından dolayı tutuklu bulundurulan Filistinlilerin serbest bırakılmasını istemişti.

Yönetim merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Merkezi 6 Eylül 2019 Cuma günü yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’da onlarca Filistinlinin, zorbaca uygulamalar sonucu kayıplara karıştığını, onlardan aylardan beri haber alınamadığını, bunların genellikle zindanlarda tutulduğunun tahmin edildiğini dile getirerek Suud yönetiminden bu insanların nerede oldukları hakkında bir an önce bilgi vermesini ve onları en kısa zamanda serbest bırakmasını istemişti.

Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Merkezi tutuklanan Filistinlilerin kesin sayısının bilinemediğini ancak o tarihe kadar ortalıktan kaybolan 60 Filistinlinin isminin tespit edildiğini dile getirmişti.

Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Merkezi İletişim ve Basın Sorumlusu Selin Yaşar, Filistinlileri hedef alan tutuklama kampanyasının Suudi Arabistan’ın uzun süreden beri sürdürdüğü insan hakları ihlallerinin bir parçası olduğuna dikkat çekmişti.

Bundan aylar sonra tutuklu Filistinlilerden bazıları yargı önüne çıkarıldı ama Suud yönetimi onları serbest bırakmama konusundaki ısrarını sürdürdü.

Suud rejiminin zindanda tuttuğu Filistinliler arasında Hamas’ın Suudi Arabistan ile irtibatını takip eden ve bu hareketin ileri gelenlerinden olan 82 yaşındaki Dr. Muhammed Salih El-Hudari de var.

Hamas gerek El-Hudari’nin ve gerekse diğer Filistinli tutukluların serbest bırakılması için Suudi Arabistan’la bağlantı kurmaya çalıştı. Ama Netanyahu’yla gizli görüşmeler yapan Suud yönetimi Filistin halkını temsil eden harekete sürekli kapılarını kapalı tuttu.