İsrail Dışişleri: Erdoğan ÖNEMLİ BİR BÖLGESEL AKTÖR

Türk heyetindeki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Siyonist İsrail’in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, 16 Nisan referandumu hakkında “Erdoğan çok önemli bir bölgesel aktör. Onun siyasi geleceği Ortadoğu’nun gelecekte nasıl görüneceği konusunda önemli” ifadesini kullandı.

GÖZAT  Siyonist Gazete Jarusalem Post'tan Türkiye-İsrail Raporu

2010’daki Mavi Marmara baskınının ardından donan ilişkiler geçen sene imzalanan normalleşme anlaşmasıyla yeniden rayına girmişti. Siyonist İsrail ve Türkiye arasındaki heyet ziyaretleri hızlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın İsrail ziyaretinin ardından 1 ay sonra, normalleşmenin ardından Türkiye’den ilk kez bir gazeteci heyeti İsrail’e gitti.

GÖZAT  İsrail Başkonsolosu: Erdoğan İle Netanyahu Yakında Görüşecek

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon gazetecilerle bir araya geldi, sorularını yanıtladı. Nahshon, 16 Nisan referandumu hakkında şu yorumu yaptı: “İsrailliler Türkiye’de ne olup bittiğini takip ediyor. Ülkenizde olan her şey bizi yakından ilgilendiriyor. Türkiye demokratik bir ülke olarak seçimini yapacaktır. Erdoğan çok önemli bir bölgesel aktör. Onun siyasi geleceği Ortadoğu’nun gelecekte nasıl görüneceği konusunda önemli”.

GÖZAT  Siyonist Büyükelçi: Türkiye-İsrail Ticaretini 2 Katına Çıkaracağız

Sözcü Nahshon, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Netanyahu arasında normalleşme kapsamında bir görüşmenin henüz kesinleşmediğini belirtti. Suriye konusunda da Siyonist İsrail ve Türkiye’nin pozisyonlarının birbiriyle çakışmadığını, iki ülkenin temel konularda aynı düşündüğünü belirten Nahshon, enerji konusunda işbirliğinden ziyade bir tanımlama sürecinde olunduğunu, Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in nisanda Türkiye’ye bir ziyaret düzenleyeceğini ifade etti.