Hamas: İran İle İlişkilerimiz Devam Ediyor

Mısri, Hamas, Fetih ve İslami Cihad Hareketi’nin de aralarında bulunduğu 30 farklı Filistinli siyasi grubun katılımıyla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gerçekleşen Filistin Ulusal Konseyi hazırlık komitesi toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

“Fetih ile uzlaşma konusunda yeni bir gelişme yok. Fetih içindeki kardeşlerimizin siyasi iradelerini ABD ve İsrail’in elinden alması gerekiyor.” diyen Mısri, Filistin mutabakatını stratejik bir seçenek olarak gören Hamas’ın gruplar arasındaki ayrılığa son vermek için geçmişte ve bugün elinden geleni yaptığını belirtti.

Mısri, “Yeni diyaloglardan ziyade, ulusal irade, iyi niyet ve daha önce varılan ulusal mutabakatın hayata geçirilmesini sağlayacak mekanizmaları geliştireceğimiz bir Filistin ajandasına ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Muşir el-Mısri, İran ile ilişkilerinin kopmadığına dikkati çekerken, hareketin gerek Arap yönetimleri, gerek de diğer İslam ülkeleri bazında destek görmeye devam ettiğini ve bu ülkelerle ilişkileri iyileştirmeye çalıştığını aktardı.