İsrail Uçakları, İlk Kez Sudan Hava Sahasını Kullanacak

İsrail’in ticari havayolu uçuşu tarihinde bir ilk yaşanacak. İlk kez bir İsrail uçağının, Uganda’ya giderken Sudan’ın hava sahasından geçmesi planlanıyor.

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan habere göre, İsrail ulusal havayolu şirketine (El Al) ait bir uçağın Pazar günü, 153 Uganda vatandaşına tarım alanında eğitim vermek amacıyla Uganda’ya gideceği belirtildi. Ayrıca Salı günü de benzer bir uçuşun Kamboçya’ya olacağı ifade ediliyor.

Geçen ay Netanyahu’yla Uganda’da bir araya gelen Sudan lideri General Abdülfettah El-Burhan, iki ülkenin normalleşme için karşılıklı çaba yürüttüğünü ve Sudan’ın İsrail’e hava sahasını açabileceğini kaydetmişti.

Bu, Sudan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştiğinin duyurulmasının ardından gerçekleşiyor. Gelecek günlerde iki ülke arasında normalleşme anlaşmasının resmi bir törenle imzalanması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Sudan ile İsrail’in ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını söylemişti

Trump, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsrail ve Sudan, barış yapma ve ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardı.” ifadesini kullanmıştı

15 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen resmî törende, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.

İsrail basını ve uzmanlara göre, İsrail ile normalleşme sürecinde sırada Umman, Sudan ve Suudi Arabistan var.