Korsan İsrail’in Fas Üzerinden Cezayir Girişimi

İsrail ile Fas arasında gizli sürdürülen ilişkiler farklı boyutlarda derinleşerek devam ediyor. Fransız haber sitesi Awdnews’in yayınladığı belgeye göre Fas, İsrail’in güvenlik şirketlerinin ülkesinde çalışmalarına müsaade ediyor, şirketlere her türlü kolaylığı sağlıyor.

GÖZAT  Müslüman Ülkeler İsrail İçin Sıraya Girdi: İsrail Heyeti Fas'ta

Fas’ın ülkede çalışmasına izin verdiği İsrail şirketleri arasında Elbit Security  yer alıyor. Bu şirket, askeri elektronik ekipmanların üretiminde dünyadaki ilk 10 şirket arasında yer alıyor.

Awdnews’te yer alan habere göre İki Faslı yetkiliye 28 Temmuz 2018 tarihinde Siyonist görevlilerin  gümrük noktalarını desteklemek için Fas’a gönderileceği, Elbit Security adlı şirket yetkililerinin Fas’ta gizli bir görevde bulunacağı belirtildi.

GÖZAT  Libya-İsrail Konferansı Haziran'da Rodos'ta Başlıyor

Kaynaklara göre Fas’a gönderilen bu görevliler, Fas’ın doğusundaki komşusu olan Cezayir hakkında bilgi toplamak için dinleme cihazlarının ve gözetleme noktalarının kurulmasıyla görevlendirildiler.

Fas gazetelerine göre bu olayın yaşanmasından sonra sınır bölgesinde 11 gözetleme noktası kuruldu. Kaynaklara göre bu noktalar, modern elektronik ekipmanlarla donatıldı.

GÖZAT  Filistin Halkı: İsrail İle İşbirliği ŞEHİTLERİN KANINA İHANETTİR!

Cezayir’i gözetlemek için Fas sınırına kurulan bu ekipmanların bir benzerinin Nijerya’nın gözetlenmesi için çevredeki Afrika ülkelerine konuşlandırıldığı biliniyor.

Fas’ın İsrail’e verdiği bu destek karşılığında İsrail de Fas’a uluslar arası toplumda desteğini esirgemiyor. Fas’ın 2014 – 2018 yılları arasındaki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu adaylığı, İsrail tarafından desteklenmişti.