Müslüman Ülkeler İsrail İçin Sıraya Girdi: İsrail Heyeti Fas’ta

İsrail ile İslam ülkeleri arasındaki ilişkileri normalleştirme çalışmaları, başta Avrupa olmak üzere uluslararası kurumların İslam ülkelerinde düzenlediği konferanslar üzerinden devam ediyor.

Bunun son örneği, İsrail’le ilişkileri normalleştiren İslam ülkelerinin başını çeken Fas’ta yaşandı. Fas’ta haftalık yayınlanan el-Usbu Es-Sahafi gazetesinin haberine göre İsrailli bir heyet, Avrupa Birliği’nin desteğiyle Fas’ta düzenlenen “Yedinci Akdeniz Şehirleri Temiz Enerji Üretimi Konferansı”na katılmak için Fas’a gitti.

GÖZAT  Sudan Da SİYONİST İSRAİL İLİŞKİLERİNİ Normalleştiriyor

İki hafta önce de İsrail Eğitim Bakanlığı’nı temsil eden bir heyet, Fas’ta düzenlenen “Ekonomik Kalkınmada Yeterlilik ve Mesleki Oluşum ile Eğitim” konulu foruma katılmış, Fas medyasının forumdan görüntü alması yasaklanmıştı.

2016 yılının son aylarında da Faslı bir grup aktivist ve gazeteci, Tel Aviv’e giderek İsrailli heyetlerle bir araya gelmişti.

GÖZAT  Filistin Direniş Grupları: İsrail İle Her Türlü İlişki, FİLİSTİN'in İŞGALİNE YARDIMDIR

İsrailli heyetler, Avrupa Birliği’nin organize ettiği forum ya da konferanslar adı altında sık sık Fas’a giderek, İsrail’in İslam ülkeleriyle normalleşme projesine katkı sağlıyor. Fas medyasına göre Fas’a gelen İsrailli heyetler, Fas asıllı Yahudilerden olmayıp, bilimsel araştırmalara katılan Yahudilerden oluşuyor.

Gelen tepkilere yanıt olarak Faslı yetkililer, İsrailli heyetleri kendilerinin davet etmediğini, organizatör olan Avrupa’nın davet ettiği kişilere engel olamayacakları şeklinde açıklama yapıyorlar.