Libya-İsrail Konferansı Haziran’da Rodos’ta Başlıyor

İsrail’le ilişkilerini normalleştiren Arap ülkeleri arasında Libya da yerini alıyor. İsrail’de yayın yapan Maarev gazetesi, Haziran ayında Libyalı Yahudilerin Libya’dan çıkışının 50. Yılı münasebetiyle Yunanistan’ın Rodos adasında “Libya ile İsrail Uzlaşısı Konferansı”nın düzenleneceğini açıkladı.

GÖZAT  Ebu-Zuhri: Müslüman Ülkelerin İsrail İle İlişkisi Olmamalı

Konferansa her iki ülke yetkililerinin de katılacağını belirten gazetenin haberine göre konferansa İsrail adına Netanyahu kabinesinde görev yapan Eyup Kara ve Gila Gamliel’in  yanı sıra İsrailli subaylardan Yom-Tov Samia, siyasetçiler ve aydınlar katılacak.

GÖZAT  Müslüman Ülkeler İsrail İçin Sıraya Girdi: İsrail Heyeti Fas'ta

Uluslar arası Libyalı Yahudi Göçmenler Birliği Başkanı Raphael Luzon, konferansla ilgili olarak yaptığı açıklamasında “Konferansta, İsrail ile Libya arasındaki ilişkiler konusunu ele alacağız. Burada hedef, İsrail ile Mağrib ülkeleri arasında kalıcı ilişkileri sağlamak için uzlaşı ve diyalog ortamını sağlamaktır.Yaptığım tüm görüşmelere dayanarak söyleyebilirim ki Libya’daki bölünmüşlüğe rağmen bu ülkede İsrail’le ilişki kurmak istemeyen yok. Bunu sağlayacağımızı düşünüyorum” dedi.

GÖZAT  Filistin Direniş Grupları: İsrail İle Her Türlü İlişki, FİLİSTİN'in İŞGALİNE YARDIMDIR

Libyalı bazı yetkililerin Tel Aviv’e resmi ziyaret düzenlemek istediklerini ifade eden Luzan, “Libya’daki bazı meşhur siyasetçiler, İsrail’e resmi ziyaret gerçekleştirmek istedi. Fakat İsrail Dışişleri Bakanlığı, kararsız kaldığı için ziyaret gerçekleşmedi” dedi.

Binlerle ifade edilen Libyalı Yahudilerin büyük bir kısmı, 1967’te Filistin’e göç etmişti. İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan Libyalı Yahudiler, Muammer Kaddafi’nin öldürülmesini havai fişekli bir törenle kutlamıştı.

GÖZAT  Hamas'tan İslam Ülkelerine Çağrı: İsrail İle İlişkilerinizi Kesin

Bilindiği üzere 2011 yılında Muammer Kaddafi iktidarının devrilmesinde Fransız filozof Bernad Henry Levy’nin başını çektiğin Siyonist lobi önemli rol oynamış, NATO’nun Libya’ya müdahalesinin gerçekleşmesini sağlamıştı.

Levy, Kaddafi’nin devrilmesinden sonra da elini Libya’dan çekmeyerek Mustafa Abdulcelil başkanlığındaki Libya Ulusal Geçiş Konseyi’yle kurduğu temas sonucunda Libya’da kurulacak yeni düzenin Filistin meselesinde ve İsrail’in güvenliği konusunda daha ılımlı bir politika izleyeceği ve İsrail’le ilişki kuracağına dair vaatler almıştı.