İslami Cihad: Ramazan Şallah, Ömrünü Filistin’e Adadı

Filistin İslami Cihad Hareketi eski genel sekreteri 62 yaşındaki Dr. Ramazan Abdullah Şallah, tedavi gördüğü hastanede 6 Haziran günü dar-ı bekaya irtihal etti.

İslami Cihad Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Büyük Ulusal Lider Ramazan Abdullah Şallah, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.” ifadesine yer verildi.

Hareketin Filistin halkına taziyelerini ilettiği belirtilen açıklamada, Şallah’ın büyük bir lider olduğu belirterek, şunlar ifade edildi:

“İslami Cihad Hareketi’nin kuruluşundan bu yana mücadelesine tanıklık ediyor, onun 20 yıldan fazla ortaya koyduğu liderliğini ve milli duruşunu onur ve şerefle hatırlıyoruz. O, emanete en güzel şekilde sahip çıktı ve cihat bayrağını hep yüksekte tuttu. Filistin direnişine, Kudüs’e, Arap ve İslam kimliğine hep sahip çıktı.”

Şallah’ın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayınlayan Hamas Hareketi mesajında, “Büyük milli komutan Ramazan Şallah’ın vefatından dolayı tüm ümmete, içeride ve dışarıdaki Filistin halkına başsağlığı dileriz.” ifadesi kullanıldı.

Şallah’ın Gazzeli olduğuna ve işgalciler tarafından sürgüne gönderildiği bilgisine yer verilen mesajda, Şallah’ın büyük bir direnişçi olduğu hatırlatıldı.

El-Fetih ise taziye mesajında “Şallah’ın vefatı dolayısıyla Arap ve İslam ümmetinin başı sağolsun.” ifadesine yer verildi.

Taziye mesajı yayınlayan gruplar arasında Mücahitler Hareketi de yer aldı. Mesajda, Şallah’ın cihat ateşini elleriyle avuçladığı, halkının ve davasının derdini çeken biri olduğu vurgulandı.

Filistin Direniş Komiteleri de Şallah’ın vefatından dolayı duydukları üzüntüyü belirterek, İslami Cihad Hareketine başsağlığı diledi.