HAMAS Yetkilisi Merzuk: İRAN İlişkilerimiz Kesintisiz Devam Etti – Kopuş Yaşanmadı

Ebu Merzuk, Filistin’de yayınlanan El Kudüs gazetesine verdiği demeçte Fetih hareketiyle olan ilişkilerinden Gazze’deki elektrik krizine kadar birçok önemli konuya değindi

Hamas siyasi büro başkan yardımcısı Musa Ebu Merzuk, İran’la olan ilişkilerinde ciddi bir değişiklik olmadığını, şu ana kadar buna ilişkin basın yayın organlarında yazılan çizilen birçok haberin ‘uydurma’ olduğunu ifade etti.

GÖZAT  Hamas, İslami Cihad ve FİLİSTİN Direniş Grupları İRAN'daki Terör Saldırısını Kınadı

Şarku’l Evsat gazetesi daha önce yayınladığı bir haberde, İran’ın Hamas’a yönelik finansal desteğine yeniden başlayacağını, ilişkilerin yeniden başlaması için Devrim Muhafızları komutanlarıyla Hamas arasında toplantılar yapıldığını ileri sürmüştü.

Filistin’de yayınlanan el Kuds gazetesine demeç veren Ebu Merzuk, Hamas’la İran arasındaki ilişkilerde şu ana kadar bir kopukluk olmadığını söyleyerek ‘Temelde taraflar arasındaki ilişkide yeni bir şey yok, medyada yapılan haberler gerçekleri yansıtmıyor.’ ifadelerinde bulundu.

GÖZAT  HAMAS'a Yardım Ettiği İçin Amerika'dan İRAN'a Yaptırım

İran parlamento Başkanı Ali Laricani ile Hamas’ın siyasi büro başkanı İsmail Heniyye arasında son dönemde meydana gelen telefon görüşmesiyle ilgili olarak Hamas yöneticisi, bunun tamamen Heniyye’nin Hamas siyasi bürosunun başına geçmesiyle ilgili bir tebrik telefonundan ibaret olduğunu kaydetti.

Ebu Merzuk, Devrim Muhafızları Generallerinden Kudüs ordusu komutanı Kasım Süleymani ile yapılan görüşmenin de aynı çerçevede gerçekleştiğini ifade etti.

GÖZAT  İsrail: Hamas, İran'dan Savaş Teknolojisi Aldı

Ebu Merzuk, Heniyye’nin dış temaslar için Gazze’den ayrılmasının mümkün olup olmadığı konusunda ise ‘Birçok ülkeye ziyaretler düzenlenecek, ancak bu konuda şu an herhangi bir düzenleme yok. Böyle bir gezi olursa ilan edilir’ şeklinde konuştu.

Fetih hareketiyle son günlerde yaşanan gerginlikler konusuna da değinen Hamas yöneticisi, Mahmut Abbas yönetiminin Gazze’yle ilgili aldığı olumsuz kararlar nedeniyle herhangi bir ilerleme sağlanamadığını, Hamas’ın Gazze’deki kuşatmanın kaldırılması ve elektrik gibi çözümsüz kalmış meselelerin halli için çaba sarf ettiğini ifade etti.

GÖZAT  İran Dışişleri: Filistin, İslam Dünyasının En Önemli Meselesidir

Ebu Merzuk, Filistin özerk yönetiminin Gazze’ye yönelik politikalarının ve özellikle son elektrik krizinde ortaya koyduğu tavırda sanki Gazze’de yaşayanların Filistinli değilmiş gibi davranıldığını, bunun uygunsuz ve zararlı politikalar olduğunu söyleyerek konuyu BM Ortadoğu özel temsilcisi Nikolay Miladinof ile birlikte ele aldıklarını kaydetti.

‘İran İlişkimiz Her Zaman Güçlü ve Sürekli Olmuştur’

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas Dış İlişkiler sorumlusu Üsame Hamdan’da, İran’la Hamas arasındaki ilişkinin düzeyinden memnun olduğunu belirterek, ‘Bu ilişki hiçbir zaman ve hiçbir dönemde kesilmedi’ dedi.

GÖZAT  Mahmud Abbas Yönetiminden, İran'ın Filistin Direniş Gruplarına Yardımına Tepki

Qodsna’nın El Meyadin televizyon kanalından naklettiği habere göre, Üsame Hamdan, Hamas’ın İran İslam Cumhuriyeti ve Filistin davasını destekleyen herkes ile ilişki kurmakta ısrarcı olduğunu söyledi.

Hamaslı yetkili, İran’la ilişkilerin hiçbir zaman kesilmediğini ve güçlü olduğunu vurguladı.