Filistinli Alimler: İsrail’i Meşru Gösteren Dizileri İzlemek Haram

Filistin Alimler Birliği, İsrail ile normalleşme propagandası yapan Ramazan dizilerinin yayınlandığı Arap kanallarını izlemenin haram olduğu fetvasını verdi.

Filistin Alimler Birliği Başkanı Mervan Ebu Ras, Gazze Şeridi’nde düzenlediği basın toplantısında, son zamanlarda bazı körfez ülkelerinde İsrail ile normalleşmeye teşvik edici diziler yayınlayan kanallara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ebu Ras yaptığı açıklamada, “Kendini mütedeyyin olarak gösteren bazı medya kuruluşlarının tutumlarına hayretler içinde bakıyoruz. Bu kanallar, Müslümanlar ve Arapların mallarıyla İsrail ile normalleşme propagandası yapan Ramazan dizilerini yayınlıyor.” ifadelerini kullandı.

Müslüman Filistin halkına karşı ümmetin düşmanları olan Siyonist Yahudileri desteklemeye yönelik diziler yayınlayan kanalların sinsi planları olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Dolayısıyla bu kanalları izlemek İslam hukuku bakımından haramdır, boykot edilmeleri ise vaciptir.” ifadelerine yer verildi.

Tepki çeken diziler

Bu dizilerden Mahrec7 dizisinde işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi için teşvik yapılması amacıyla sözde birtakım tartışmalara yer verilirken Filistinlilere de çirkin şekilde saldırılıyor.

Ummu Harun dizisinde ise yahudi bir doktor bayan üzerinden 1940’lı yıllarda Körfez ülkelerindeki yahudi azınlıkların mağdur edildikleri iddiasında bulunuluyor ve böylece yahudilerin şirin gösterilmesine çalışılıyor

Söz konusu diziler başta Filistin olmak üzere pek çok Arap ülkesinden izleyicilerin tepkisine neden olurken, sosyal medyadaki paylaşımlarda, hisselerinin çoğunun Suudi Arabistan’a ait olduğu MBC Medya grubuna bağlı kanalın boykot edilmesi çağrıları yapılıyor.

Körfez ülkelerinde son dönemde İsrail ile ilişkileri normalleştirme ve bunun mümkün olduğu yönünde bir kamuoyu algısı oluşturma çabasına girildiği gözlleniyor.