İran Dışişleri: Filistin, İslam Dünyasının En Önemli Meselesidir

Cevad Zarif Malezya’nın başkenti Kuala Lampur’da olağanüstü düzenlenen İİT oturumunda yaptığı açıklamada, İİT oturumlarının sürekli gündeminde olan konunun Filistin olduğunu belirtti.

Zarif son gelişmeler ve özellikle Amerika yeni hükümetinin işgal edilen Filistin ile ilgili siyasetlerinin uluslararası toplum ve özellikle müslüman ülkeleri kaygılandırdığını belirtti.

İslam dünyasında tüm ihtilaflara rağmen Filistin meselesinin hala daha İİT’nın en önemli ve öncelikli konusu olduğunu belirten Zarif, Kuala Lampur oturumunda da bu konuya vurgu yapıldığını söyledi.

Dışişleri bakanı ayrıca Myanmar’da Rohingyalı müslümanlara yardım için uluslararası işbirliğin İİT Kuala Lampur oturumunun olumlu kararlarından olduğuna işaretle, müslüman ülkelerin bu bağlamda daha iyi işbirlikleri olmasını umut etti.

İİT dışişleri bakanlarının bir günlük ve olağan üstü toplantısı Myanmar’da Rohingyalı müslümanların durumu ve son Filistin gelişmelerini ele almak amacı ile düzenlendi.

İran ve Malezya  dışişleri bakanları Muhammed Cevad Zarif ve Anife Aman dün bir araya gelerek, son bölge ve dünya gelişmelerini ayrıca ikili işbirliğini geliştirme yollarını ele aldılar.