Gazze Tek Başına Devlet Olmaz, Gazze’siz De Devlet Olmaz

El-Aksa Üniversitesi’nin Gazze Şeridi dosyasının uluslararası platformlara taşınmasıyla ilgili düzenlediği panelde konuşan Rıdvan, Hamas’ın 1967 sınırında bir Filistin devleti kurulmasına karşı olmadığını fakat bunun işgal rejimini tanıma anlamına gelmediğini ifade etti.

Rıdvan, Filistin topraklarının tamamının Filistinli ve Müslüman gelecek nesillerin mülkü olduğunu belirtti.

Hamas’ın Filistin Yönetimi ve işgal rejimi arasında yürütülen müzakereleri reddettiğini bildiren Rıdvan, müzakerelerin başladığı günden bu yana 23 yıl geçtiğini ve başarısızlığa uğradığını kaydetti.

Hamas lideri, işgal rejimiyle yürütülen müzakerelerin Filistin halkına hiçbir şey kazandırmadığını, bilakis siyasi gözaltılarla Filistin halkının acısını artırdığını söyledi.

Gazze’de bir devlet kurulamayacağını ve Gazze olmadan da Filistin devletinin kurulamayacağını dile getiren Rıdvan, Hamas’ın Filistin’in toprak bütünlüğünden yana olduğunu bildirdi.

Filistin Yönetimi’nin güvenlik koordinasyonu ile işgal güçlerinin cinayetlerine destek olduğunu belirterek, Filistin halkına daha çok bölünme ve anlaşmazlık getiren Oslo Anlaşması’ndan en çok yararı işgal rejiminin sağladığını ifade etti.