Ebu Merzuk: Filistin Ulusal Birliğinde Kararlıyız

Hamas siyasi birim üyesi Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın Filistin ulusal birliğinin sağlanması konusunda ısrarlı olduğunu belirterek, bunu gerçekleştirmek için de birçok konuda taviz verdiğini söyledi.

El-Aksa Televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda uzlaşı konusuna değinen Hamas lideri Ebu Merzuk “Fetih hareketi gerçek bir uzlaşı istemiyor. Uzlaşıya gitme konusunda da herhangi bir kararı bulunmamaktadır. Fetih’in başında bulunan Mahmud Abbas, parlamentonun toplanması ve FKÖ çerçeve liderliğinin oluşturulması konusunda varılan anlaşmayı uygulamaktan imtina ediyor” dedi.

Hamas içi işleyişe de değinen Ebu Merzuk, Hamas’ın demokratik ve şura esaslı kurullardan oluştuğunu ve karar almada hiçbir baskıyı kabul etmediğini belirterek, bir bütün ve güçlü olan bu hareketin kararlarında bağımsız olduğunu ifade etti.

Hamas’ın hareket içi seçimlerinin sorulması üzerine Ebu Merzuk, seçimlerin doğal seyrinde ve hareketin tüzüğüne uygun bir şekilde yapıldığını hatırlatarak, seçimler bitince sonuçların duyurulacağını kaydetti.