Hamas’tan Mahmud Abbas – Trump Görüşmesine Tepki

Berdevil, Mahmud Abbas’a uyarılarda bulunarak Donald Filistinliler arasında bir konsensüs oluşmadan Trump ile görüşmesinin doğru olmayacağını belirtti ve Trump’ın vaadlerine kanarak Filistinliler adına sözler vermekten uzak durması çağrısında bulundu.

GÖZAT  Mahmud Abbas'ın Trump Görüşmesi YAPICIYMIŞ!!!

Kuds Press’e röportaj veren Salah Berdevil, Cuma günü Trump ile Abbas arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin dünya basını tarafından abartıldığını ve dramatize edildiğini vurgulayarak bunun bile Trump yönetiminin İslam dünyası ve Filistin meselesi karşısındaki radikal tutumunun yansıması olduğunu kaydetti.

GÖZAT  Filistinli Gruplar: Mahmud Abbas, TARİHİ FIRSATI BOŞA ÇIKARDI

ABD başkanı Donald Trump’ın, Mahmud Abbas’ı Washington’a davet etmiş olmasının Trump’ın Filistinlileri düşündüğü için gerçekleşmediğini belirten Berdevil, korkumuz o ki Trump’ın amacı Filistin meselesinde Filistinliler arasında ayrılık çıkarıp mevzuyu tamamen tasfiye etmektir ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Filistinlilerin Yüzde 64'ü MAHMUD ABBAS'I İSTEMİYOR

Berdevil sözlerine şu sözlerle devam etti: “Abbas ve beraberindekilerin yaptıkları resmen pazarlıktır. Kendi siyasi geleceklerini garanti altına almak için her şeyi yapmaya hazır gözüküyorlar. Mahmud Abbas’ın tutunduğu sağlam bir zemin yok. Bölgesel ve uluslararası meseleler Filistin’den yana değil. Filistin yönetiminin mevcut siyaseti, ABD’nin Filistin meselesi konusundaki planları ve baskılarını boşa çıkartabilecek bir potansiyele maalesef sahip değil”.

GÖZAT  Abbas Güçleri Muhaliflerini Cezaevlerinde Sindiriyor

“Ne yapacağı belli olmayan Trump yönetimi ile ilişki içine girme arayışları, Filistin meselesinin zeminini zayıflatacaktır. Abbas’ın şahsi çıkarlar peşinde tek taraflı adımlar attığına şahit oluyoruz. Filistin halkına ve direnişine hiçbir şekilde atıfta bulunmuyor. Meseleleri açmıyor. ABD’den gelen talimatlar karşısında tek taraflı olarak karar alıyor ve Siyonist İsrail’in çıkarlarına hizmet edecek adımlara girişiyor.”

Berdevil, Netanyahu ve Trump’ın çizdiği pembe tabloya Mahmud Abbas’ın kanmaması gerektiğini belirterek Filistinli dava arkadaşlarıyla birlikte hareket etmeye ve Filistin meselesinde ortak bir tavır sergileme çabası içinde olmaya davet etti.