Yüksek İslam Heyeti: KUDÜS’ten Asla TAVİZ Verilmez!

İslam Heyeti düzenlediği toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Kudüs işgal edilmiş bir şehirdir. Dolayısıyla buraya uluslararası hukukun işgal altındaki bölgeleriyle ilgili kanunları uygulanır. Bu kanunlar işgal rejiminin işgal ettiği yerlerin durumunu değiştirmemesini zorunlu kılıyor” dedi.

Açıklamada Heyet, işgal rejiminin işgal ettiği Filistin’de ve özelde Kudüs’te var olan durumu değiştirme hakkına sahip olmadığını hatırlatarak, bu konuda yapacağı bir değişikliğin veya çıkaracağı bir kanunun geçersiz olacağını, bu konuda UNESCO’nun son sözü söylediğini kaydetti.

Heyet açıklamasında ayrıca, “Siyonist işgal rejimi parlamentosu Knesset’in Büyük Kudüs ile ilgili kararı da geçersizdir. Bu karar uluslararası hukuka aykırıdır. Aynı şekilde yaptığı yerleşkeler de yasa dışıdır. Onun buraları meşru gösterme çabaları da asla kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Heyet, Kudüs’teki haklarının tarihi derinliğe sahip olduğunu ve bunun milattan önce 7500’e kadar uzadığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu mübarek şehir konusunda taviz verilemez.

Amerika ve Siyonist rejimin baskı ve dayatmalarını reddediyoruz. Onların bu girişimleri, saldırı ve barbarlıkları onları bu şehirde hak sahibi kılmaz. Filistin halkı Kudüs ve başta Mescidi Aksa olmak üzere kutsal mekânlara destek olmaya devam edecek.”