SİYONİST Komutan: GAZZE Patlamaya Hazır VOLKAN!

Kanal-2 televizyonu Gazze ile ilgili hazırladığı etraflı raporunda, Hamas hareketinin seçimleri kazanıp 2007 yılında Gazze’yi kontrol altına almasından sonra İsrail’in uygulamaya başladığı ambargo nedeniyle bölgedeki ekonomik ve hayati durumun çok zor şartlar altında kaldığını belirtti.

Neye mal olursa olsun Hamas’ın asla teslim olmayacağına dikkat çekilen raporda “ekonomiye karşı silah bırakma” gibi bir konunun Hamas’ın gündeminde olmadığı, İsrail’deki herkesin Gazze’de sıkıntı ve insanlık dramıyla ilgili çekilenler hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi oldukları, rakamları çok iyi bildikleri, bunun yanında bu durumun patlamaya neden olabileceğini de bildikleri ifade edildi.

Siyonist işgal ordusunun Güney Cephe eski komutanı Sami Terceman yaptığı açıklamada “Yeni bir savaşa girmekle Hamas’ın kaybedeceği bir şey yok. Gazze, her an patlamaya hazır volkan gibi duruyor” dedi.

Terceman, Gazze’nin yaşadıklarının her gün, kendisini yoğun olarak kaynayan basınçlı tencereye dönüştürdüğünü belirterek, bunun aşağıya düşmemesi için çalışmak gerektiğini savundu.

Siyonist İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın eski şeflerinden Efrahim Halevy ise işgal hükümetinden Hamas ile gerçek bir diyaloga girmesini isteyerek, İsrail’in bu öneriyi reddetmesi durumunda gelecek nesillerle ciddi sorunlar yaşayacağını hatırlatarak, yeni savaşların kaçınılmaz olacağını, kendini Gazze’de bulan İsrail’in geleceğini koruma gücünü yitireceğini kaydetti.

İşgal ordusundaki eski subaylardan Amos Gilad Hamas’ın ağır duruşuna işaret ederek, Hamas’ın İsrail ile konuşmaya hazır olmadığını söyledi ve “Hamas’a yönelik çok ciddi ve köklü bir çözüm bulunmuyor. İsrail hükümetini Hamas’ın ne istediğini ve ne yapmaya çalıştığını anlamaya davet ediyorum” dedi.

Diğer taraftan İsrail Ulaştırma Bakanı Israel Katz Gazze’ye karşı nasıl muamele edileceği konusunda açık bir politika olmadığını savunarak “bütün hükümetler aptalca hareket etmekte ve bu konuda onların stratejik bir bakış açıları bulunmamaktadır” dedi.

Raporun sonuç bölümünde “İsrailli yetkililerin Gazze’ye yönelik nihai politikası, halkın Hamas’ın yüzüne patlaması için daha çok baskı uygulamaktır. Ancak onlar iyi biliyor ki Gazze patlarsa Hamas’tan önce kendi yüzlerine patlayacaktır” tespitinde bulunuldu.

Uluslararası birçok kuruluşun yanında Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşlar da uygulanan ambargo nedeniyle Gazze’nin geldiği nokta konusunda uyarılarda bulunmakta, 2020 yılında buranın yaşanamaz bir bölge haline geleceğini ifade etmektedirler.