Türkiye: İSRAİL İLE ESKİSİNDEN BİLE DAHA YÜKSEĞE

Türkiye, İsrail ile ilişkilerini güvenlik temelinde geliştirmek ve Mavi Marmara öncesi dönemden farklı bir noktaya taşımak istiyor. Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem, “6 sene öncesinin ilerisine gidebiliriz” derken iki ülke için ortak yararın “güvenlik” olduğuna işaret etti.

GÖZAT  İsrail: Doğal Gazda Türkiye Çok İyi Bir Seçenek

Ökem, iki ülke arasındaki Savunma Anlaşması’nın tam olarak ne zaman işleyeceğini, askeri işbirliğinin ne zaman eski seviyeye kavuşacağına dair “zamanı gelince” derken, güvenlik alanındaki görüşmelerin büyük bir kısmını “savunma ve istihbarat”ın oluşturduğunu söyledi. “Türkiye ile İsrail gaz konusunu konuştuğunda neden Rumlar konu oluyor anlamış değilim” diyen Ökem, “Biri gaz satacak, diğeri alacak, niçin üçüncü bir taraf konuşuluyor” ifadesini kullandı.

GÖZAT  İsrail: Suriye Konusunda TÜRKİYE İLE HEMFİKİRİZ!

Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç’in haberine göre, Büyükelçi Ökem’in İsrail’i ziyaret eden Türk gazetecilere verdiği mesajlar şöyle:

Siyonist İsrail İle 6 Sene Öncesinden Daha İlerisi

Çabalarımız 6 sene öncesinde neredeysek oraya dönelim diye değil, artık o yerde değiliz. Başka yeni veriler var. Mesela o zaman gaz konusu yoktu. Bugünkü liderler vardı ama iç siyaset dinamikleri farklıydı.

Mesela Suriye krizi, DAEŞ yoktu. Irak parçalanma sürecinde değildi. Terörist tehdit daha aşağıdaydı. Şimdi her iki ülkeyi de tehdit eden birçok yeni gelişme var. Dolayısıyla 6 sene sonra o noktaya değil, daha ilerisine gidebiliriz, bu iki ülkenin ortak yararı ne kadar yaratabileceğine bağlı.

GÖZAT  Siyonist Büyükelçi: Türkiye-İsrail Ticaretini 2 Katına Çıkaracağız

Korsan İsrail İle “Ortak Yarar” Güvenlik

Karşılıklı irade normalleşmeyi getirdi. Ama bunun sahada gerçek ortak yararla desteklenmesi gerekir. Ortak yarar alanlarından biri özellikle güvenliktir. Bölgedeki güvenlik endişelerimiz ne kadar uyuyor, birbirimizin güvenliğine ilişkin ne düşünüyoruz, yani biz kendi güvenliğimizi güçlendirmeye çalışırken bir diğerimizin güvenliğinin azalmaması, onun da artabilmesi için yollar nelerdir, bunlara bakmamız lazım.

GÖZAT  Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İle Siyonist Bakan'ın SELFİE FOTOĞRAFI

Suriye Uyarısı

Suriye’nin parçalanmaması gerek. Türkiye ve İsrail, Suriye’nin siyasi birliğinin korunuyor olmasından birinci yararı görecek ilk iki ülke. Bu bölgede İsrail’in de Türkiye’nin de güvenliğine tehdit denizden değil, karadan gelir. Golan Tepeleri’nin ötesinde bir tane Hizbullah, DAEŞ bayrağını gördüğünüzde tehdit odur işte. Dolasıyla Türkiye ile İsrail’in bölgeye ilişkin bakışları, bölgede atacağı adımlar bölgesel güvenlik bakımından önemlidir.

GÖZAT  Siyonist Gazete Jarusalem Post'tan Türkiye-İsrail Raporu

Siyonist Rejim İle Sözde BARIŞ

Artık kırmızı çizgilerin ötesinde (İsrail’in) şu soruyu cevaplaması lazım; ‘Biz nasıl bir ülke olmak istiyoruz Ortadoğu’da?’ Bunu sordukları zaman asıl soru geliyor; Ortadoğu barışı. Filistin ile İsrail arasındaki barış süreci olacaksa, nasıl olacak? Biz o barış sürecine nasıl bir ülke olarak oturacağız.

GÖZAT  Ökem: Türkiye İle İsrail, Birçok Sektörde Birbirini Tamamlıyor

Siyonistlerle Savunma ve İstihbarat İşbirliği Yolda

Bölgesel güvenlik konusunda yaptığımız görüşmelerin önemli bir kısmı savunma ve istihbarat. NATO içerisinde İsrail’in bir ortaklığı var. Savunma konusunda çok şey ele alınıyor. Bunun ötesinde daha önce ikili savunmaya konu olmuş ne varsa zamanı gelince konuşulur. İsrail’in de dahil olabileceği ortak tatbikatlar olabilir.

GÖZAT  Türkiye İle Siyonist İsrail Arasında BUZLAR ERİYOR

Türkiye İle Siyonist İsrail Arasında Serbest Ticaret

Bizim İsrail ile ekonomik ilişkilerimizin belkemiğini gaz oluşturmuyor; gaz boyutlardan bir tanesi, bir diğeri ticaret. Ticarette tamamlayıcılık lazım; konut gibi. Türkiye’de de Ar-Ge eksikliğini tamamlayıcı şeyler olabilir. Bir de iki ülkenin de değişik pazarlarda güçlü bağları var. Mesela İsrail’in ABD ile serbest ticaret anlaşması var. Bizim AB ile Gümrük Birliğimiz var ve iki ülkenin de aralarında serbest ticaret anlaşması var. Bunlar bir işbirliği olabilir. Üretim sürecini paylaşan, iyi planlanan ortak, ikiz şirketler kurulabilir. Serbest ticaret anlaşmasını güncelleyerek kuvvetlendirebiliriz.

GÖZAT  Türkiye - İsrail Serbest Ticaret Anlaşması Genişletiliyor

Ana Bağlardan Biri De İsrail’in Çaldığı Doğal Gaz Olacak

Enerji konusu hassas, müzakere devam ediyor. Enerji bakanının Türkiye’yi ziyaretinden bahsediliyor. O ziyaret gerçekleştiğinde birtakım şeyler daha konuşulacak demektir. Fiyat ve güzergâh önemli olacaktır.

Türkiye ile İsrail gaz konusunu konuştuğunda neden Rumlar konu oluyor anlamış değilim. Biri gaz satacak, diğeri alacak, niçin üçüncü bir taraf konuşuluyor. Güney Kıbrıs’ın bir şeyi tıkayabilmesi için onu tıkama hakkının ve yeteneğinin olması gerekli.