Ökem: Türkiye İle İsrail, Birçok Sektörde Birbirini Tamamlıyor

Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı’nın İsrail ziyaretinin uzun bir aradan sonra yapılmış ilk siyasi ziyaret olarak çok olumlu neticeler bıraktığını ifade eden Ökem, her şeyden önce bu ziyaretin gerçekleştirilmiş olmasının kendi içerisinde bir amaç olduğunu vurguladı.

Avcı’nın ziyaretinin bir çalışma ziyareti olmasına rağmen büyük bir ihtimam ve hüsnü kabul gördüğüne, başka birçok ülkeden bakanların katılmasına rağmen İsrail Turizm Bakanı Levin’in Tel Aviv kentinde düzenlenen 23. Akdeniz Turizm Fuarı’nın açılışını Avcı ile birlikte gerçekleştirmeyi tercih ettiğine dikkati çeken Ökem, “Bu önemli bir turizm fuarı. Akdeniz’de birçok yerde yapılıyor, bu fuar da başlıcalarından bir tanesi ve Türkiye de 6-7 seneden sonra ilk defa fuarda yerini almış oldu. Ülkemizi ziyaret eden her turiste geleneksel konuk severliğimizi gösterip, onların esenliğini sağlayabilmek için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğimizi burada bildirdik. Verdiğimiz bu mesaja olumlu karşılık aldık.” dedi.

Bakan Avcı’nın ziyareti öncesi Ankara’da İsrailli yetkilerle ortak siyasi istişareler yapıldığını da anımsatan Ökem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Birçok sektörde, iki ülkenin ekonomileri arasında özellikle tamamlayıcı bir yapı söz konusu. Ticaretten tutun da turizm ve enerji bunlar başlıca konular. Bunların her birinde karşılıklı yararın bulunduğu zaten her iki tarafça da teslim ediliyor. Burada asıl dikkat edilmesi gereken şey, bu yararı, potansiyeli nasıl gerçeğe dönüştürebiliriz, biz bunları hangi yolları izleyerek gerçekleştirebiliriz. Bütün teknik konuları birer birer çözerek, karşılıklı diyalog halinde yürütmeye karar verdik.”

 

Müzakerelere Devam

İki ülke arasıda enerji konusunda büyük bir iş birliği projesinin zaten var olduğunu belirten Ökem, “Bizim yapmamız gereken olması gerektiği gibi olgunlaştırmak. Kendi içinde parametrelere sahip, bu parametreler teknik müzakereler çerçevesinde yerli yerine konulacak. Müzakereler devam ediyor.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Enerji Bakanlığı’ndan bir heyetin gelerek İsrail ve Filistin tarafında görüşmelerde bulunduklarını kaydeden Ökem, şöyle devam etti:

“Bu heyetimizin gündemindeki temel konulardan biri Türkiye ile İsrail arasında kurulması muhtemel doğal gaz iş birliğinin parametrelerini görüşmekti. Bu bağlamda İsrail Enerji Bakanlığıyla temaslar yapıldı.”