İsrail: Suriye Konusunda TÜRKİYE İLE HEMFİKİRİZ!

Siyonist İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon Tel Aviv’de Türk basın mensupları ile bir araya geldi.

16 Nisan’daki başkanlık referandumuna da değinen Nahshon, “Referandum önemli çünkü Türkiye Cumhurbaşkanı önemli bir bölgesel aktör” dedi.

GÖZAT  Ökem: Türkiye İle İsrail, Birçok Sektörde Birbirini Tamamlıyor

Nahshon ayrıca, Erdoğan’ın siyasi geleceği ile elinde tutacağı enstrümanların bölgenin geleceği bakışında önemli bir faktör olduğunu kaydetti.

Nahshon, “Tabii, bu çok önemli ve ilginç” diye sözlerini sürdürdü.

GÖZAT  Siyonist Bakan: İsrail Artık ERDOĞAN'IN HEDEFİNDE DEĞİL

Suriye konusuna da değinen Nahshon, İsrail ile Türkiye’nin Suriye sorununda fikir ayrılığı içinde olmadıklarını söyledi.

“Meselelere aynı şekilde bakmıyoruz” diyen Nahshon, bununla birlikte sürtüşme ya da temel fikir ayrılıkları potansiyelinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

GÖZAT  Türkiye'den Siyonist İsrail'e İlk Gidecek Bakan Nabi Avcı

Enerji sektörü ve ekonomideki ortak çıkarların Türkiye-İsrail yakınlaşmasını sağlamış olabileceğini kaydeden Sözcü, “Henüz işbirliği aşamasında değil, tanımlama ve tartışma aşamasındayız” dedi.

Öte yandan diplomatik kaynaklar, İsrailli bir diplomatik heyetin Türkiye’yi ziyaret edeceğini söylüyorlar.

GÖZAT  İsrail Dışişleri: Erdoğan ÖNEMLİ BİR BÖLGESEL AKTÖR

Bu ziyaretin arından, Nisan ayında İsrail Ekonomi Bakanı Yuval Steinitz’in Atlantic Council’in İstanbul’daki toplantısına katılması bekleniyor. Steinitz’in hemen ardından Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de, Mayıs ayında İsrail’e gidecek. Zeybekçi’ye bir grup patronun da eşlik etmesi bekleniyor.