Türkiye’nin İsrail Elçisi Ökem: Hamas’ı Değil, Gazze’yi Destekliyoruz

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi, Türkiye’nin Gazze Halkına verdiği desteğin bir bütün olarak Hamas’a verilmiş gibi algılanmaması gerektiğini belirterek Hamas’ın siyasi faaliyetlerinin terör sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Tel Aviv üniversitesinde, Moşe Dayan Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan Türkiye’nin Tel Aviv büyükelçisi Kemal Ökem, Türkiye İsrail ilişkilerini ele aldığı uzun konuşmasının ardından Jerusalem Post Gazetesine bir röportaj verdi.

GÖZAT  Ökem: Türkiye İle İsrail, Birçok Sektörde Birbirini Tamamlıyor

Türkiye ve İsrail, İran Konusunda Ortak Endişelere Sahip

Türkiye’nin İran konusunda İsrail ile ortak endişeler taşıdığını belirten Kemal Ökem, Türkiye’nin İran ile sınır komşusu olduğunu dolayısıyla İsrail’den farklı bir strateji izlediğini ifade etti. İran’a karşı tecrit politikasından ziyade çevreleme politikası uygulanması gerektiğini Türkiye’nin bu konuda başarılı bir yol izlediğini dile getirdi.

GÖZAT  Türkiye: İSRAİL İLE ESKİSİNDEN BİLE DAHA YÜKSEĞE

Ökem, İran’ın durdurulmasının tek yolunun İran’ın bölgesel hırslarının engellenmesi ve çatışma çıkarılması olduğunu bildirdi. Ökem ayrıca İran’ın nükleer programının her kesin kaygısına yol açtığını bildirdi.

Kemal Ökem şu ifadelerde de bulundu: “Biz yüzyıllardır İran ile ortak sınırlara sahibiz ve bu durum hiçbir değişiklik yaşanmadan devam etti. Onlar bizi stratejik bir rakip olarak görüyorlar. Biz İran’ın hırslarının kontrol altına alınması gerektiğine inanıyoruz.”

GÖZAT  İsrail: Suriye Konusunda TÜRKİYE İLE HEMFİKİRİZ!

Türkiye’nin ortaya koyduğu siyasetin yanlış anlaşıldığını kaydeden Ökem, Türkiye yönetiminin uyguladığı siyasetin Batı ekseninden kayma anlamına gelmediğini “bazı noktalarda yanlış anlaşılmaların yaşandığını” söyledi.

Türkiye Hamas’ı Değil, Gazze’yi Destekliyor

Büyükelçi Ökem, Türkiye’nin Hamas’ı desteklemesi diye bir durumun söz konusu olmadığını, Türkiye’nin hiçbir terör eylemini hoş karşılamadığını. Ayrıca Türkiye’nin yaptığı yardımların Gazze halkına ulaşması için İsrail’in gösterdiği iyi niyet ve anlayışa da teşekkür etti.

GÖZAT  Siyonist Yetkiliden Suriye-Türkiye-İran Açıklaması

Gazze konusuyla ilgili olarak da Türk hükümetinin Hamas’ı değil Gazze halkını desteklediğini ileri süren Kemal Ökem, “Gazze’de yaşayan herkesin Hamas’a üye olduğunu ve terörist olduğunu söyleyemeyiz. Biz bunu kabul etmiyoruz. Gazze’deki mağdur halk ile Hamas’a siyasi olarak üye olan kimseleri birbirinden ayırmak zorundayız” diyerek Hamas’ı terörist olarak gören Siyonistlerin endişelerini yumuşatmış oldu.