Türk İş Adamları SİYONİST İSRAİL’e GİDİYOR

Türkiye’den İsrail’e ilk resmi ziyaret, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından gerçekleştirilmişti. İlk olarak anlaşma imzalanıp, daha sonrasında ise büyükelçiler atanmıştı. İsrail ile normalleşme sürecinde şimdi de işadamları devreye giriyor.

Türkiye-İsrail iş forumu Şubat’ta İstanbul’da gerçekleştirilmişti. İşte bu zirvenin ardından Türk iş adamları Mayıs ayında kalabalık bir grupla Tel Aviv’e gidecek. Kritik zirve 15-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilicek. İsrail’e yapılacak olan ziyaretin hedefi siyasi ilişkilerle eş zamanlı olarak mali ortaklıkları arttırmak.

GÖZAT  Türkiye - İsrail Serbest Ticaret Anlaşması Genişletiliyor

Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi “Mavi Marmara” katliamının yaşandığı 2010 yılında 3.4 milyar dolar seviyesinde seyrediyordu. Olayın ardından siyasi ilişkilerin 2. katip seviyesine indirilmesine karşın 2016 yılında hacim 6 milyar doların üzerine çıktı. Bu hedefin ticaret hacmini 3 yıllık süreçte 10 milyar dolar seviyesine çıkarmak olduğu belirtiliyor.

İşadamlarının ziyaretinde mali konuların yanı sıra tarım, gıda ve ulaştırma başta olmak üzere teknoloji ve enerji konusundaki işbirliği olanakları masaya yatırılacak.