HAMAS: Amerika’nın SURİYE Saldırısı İsrail’in Bekası İçin

Filistin Direniş Hareketi Hamas Amerika, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye yapılan saldırıyı kınamak amacıyla yayımladığı bildiride şu ilamda bulundu: “Suriye’ye yapılan saldırının amacı Siyonist Rejim’in projesini gerçekleştirebilmesini sağlamak ve Siyonist Rejimi’nin bekaası için bu ülkenin gücünü kırmaktır.”

Araplar Artık Birlik Olmalı

Hamas bildirisinde daha sonra şu ifadeler kullanıldı:

“Biz Amerikalıların bir taraftan Filistin’deki savunmasız halka yönelik işgal ve katliamları onaylarken diğer taraftan sivilleri koruduklarını iddia etmelerini kınıyoruz. Biz Araplar arasındaki savaşın son bulmasını, Arapların birlik olması gerektiğini ve Arapların varlıklarını sürdürmeleri gerektiğine vurgu yapıyoruz. Biz Arap kanının dökülmesinin önlenmesini ve halkın düşmana karşı mücadele etme hakkına saygı duyulmasını istiyoruz.”

Amerikan Saldırganlığı

Hamas’ın bildirisinde ayrıca Suriye’ye yapılan ABD, İngiltere ve Fransa saldırılarını ‘ABD saldırganlığı’ olarak niteleyerek kınadı.

Yapılan açıklamada Suriye’ye yönelik saldırıların “Suriye topraklarına el koyma ve Suriye’nin kabiliyetlerini yok etme amacı güttüğü” belirtildi.

Hamas: Amerika’nın Suriye Saldırısını Kınıyoruz

Hamas’ın bildirisinde ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Amerika ve müttefiklerinin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırılı kınıyoruz. Bu saldırı ümmete yapılmış küstah bir saldırıdır. Bu saldırının asıl amacı İslam beldelerinin Siyonist düşman karşısındaki kapasitelerini imha ederek siyonist rejimin varlığını korumaya çalışmaktır.”

Fetih Hareketi ise yayımladığı bildiride, Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yaparak, ülkedeki vahdeti bozma çabalarına yönelik tepkisini duyurdu. Fetih Hareketi bildiride ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Suriye’deki savaşın tek çözüm yolu siyasette gizlidir ancak bu yol dış müdahaleler uzak bir şekilde kullanılmalıdır. Hareket ayrıca Suriye’ye destek verilmesi ve müdahalenin kınanması amacıyla gösteri düzenlenmesini istedi.”