Yemen’in BAE Saldırısı İsrail’e Bir Mesajdı

Birleşik Arap Emirlikleri’yle sıkı ilişkilere sahip olan işgal rejimi İsrail’de, Abu Dabi’ye düşen füzeler sonrası endişeler sürüyor. İsrail medyası, son gelişmeleri tartışıyor.

Yemen Ensarullah hareketinin Abu Dabi’ye yaptığı misilleme saldırısı İsrail’de gündem olmaya devam ediyor. İsrailli uzmanların fikirlerini aktaran The Jerusalem Post, Ensarullah savaşçılarının “Allahu Ekber, ABD’ye İsrail’e Ölüm” sloganlarına dikkat çekti.

Gazete, İsrail’in Yemen’de Suudi liderliğindeki koalisyona askeri ve diplomatik destek verdiğini de kaydetti. Ensarullah yetkilileri, İsrail’in, BAE’ye destek vermeye devam etmesi durumunda İsrail’i de hedef listelerine ekleyeceklerini söylemişlerdi.

Son gelişmeler İsrailli uzmanları endişelendirdi. Kudüs Strateji ve Güvenlik Enstitüsü’nden Ömer Dostri, Ensarullah’ın BAE’ye yönelik saldırıların İsrail’e yönelik mesajlar taşıdığını belirtti.

Dostri, “Kızıldeniz ve Babülmendeb Boğazı’nda İsrail’e zarar verebilir. BAE saldırısı, İsrail’i de hedef alabileceklerini gösteriyor” ifadelerini dile getirdi.

Ensarullah’ın saldırıyı gerçekleştirdiği yer ile Abu Dabi arasında bin 800 kilometrelik bir mesafe olduğunu söyleyen Dostri, Ensarullah’ın kontrol ettiğin en yakın mesafeyle İsrail arasında 2 bin kilometre olduğunu söyledi.

Dostri, İsrail’in Ensarullah’a karşı harekete geçmesi ve Yemen’den İsrail’e karşı hareket eden ikinci bir Hizbullah veya Hamas ortaya çıkmasını önlemesi gerektiğini söyledi.

Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı Shlomo Brom ise Ensarullah’ın kısa vadede İsrail’i hedef alacağını düşünmediğini ancak uzun vadede bunun mümkün olduğunu belirtti.

İsrail’in istihbarat kaynaklarını Yemen’e tahsis etmesinin de ihtimal dışı olduğunu düşünen Brom, “İsrail Husilerle fiili bir çatışmaya girerse, bu çabaya kaynak ayırması gerekecek. Ancak şu anda, gerekli kaynakları Ensarullah’a tahsis etmek akıllıca gözükmüyor” dedi.