Tez İçin Kudüs’e Giden Türk Öğrenciyi Siyonist İsrail Alıkoydu

Siyonist İsrail ile normalleşme adımlarına rağmen İsrail Cephesinden Türkiye’ye karşı diplomatik engellemeler devam ediyor. Son olarak Türkiye TİKA’nın Gazze temsilcisi Muhammed Murteca’nın tutuklanması ile gündeme gelen durum bu kez de bir öğrencinin akademik çalışma amacıyla gittiği Kudüs’te Siyonistlerce engellenmesi ile tekrar hatırlatıldı.

GÖZAT  İsrail, Türkiye TİKA Temsilcisini Tutukladı

Tez araştırması için dün Kudüs‘e giden Türk vatandaşı, Marmara Üniversitesi öğrencisi Şeyma Enes işgalci İsrail yetkilileri tarafından Ben Gurion Uluslararası Havalimanında yaklaşık 24 saattir alıkonulduğu öğrenildi. Sosyal medya hesabından alıkonulduğunu belirten Şeyma Enes konsolosluk yetkililerinin ilgilendikleri ama umudunun olmadığını söyledi.

GÖZAT  Siyonist İsrailli Bakan: Bu Yaza Türkiye İle Anlaşmayı Tamamlayacağız

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapıp yapmaması bilinmiyor. Türk öğrencinin tüm yasal işlemlerin yapmasına rağmen hava alanı pasaport kontrolünde alıkonduğu belirtildi.

Telefonundaki bütün Filistin numaralarının kontrol edildiğini belirten öğrenci, ülkeye girişinin “güvenlik tehdidi” nedeniyle engellendiğini belirtti.

GÖZAT  Türkiye: İsrail'in Güvenliğine Aykırı Girişimlere İZİN VERMEYİZ

Enes, kendisiyle beraber 3 kişinin daha engellendiğini ve bu engelin 10 yıl süreyle geçerli olacağını ifade etti. Bu kişilerden birinin Yahudi olduğunu belirten Enes, ancak bunu İsraillilere inandıramadığı için o kişinin de engellendiğini belirtti.

24 Saatten fazla alıkonan Şeyma Enes ve beraberindekilerin durumunun  ne olacağı ve Türkiye tarafından resmi bir girişim olup olmayacağı ise belli değil.