İsrail, Türkiye TİKA Temsilcisini Tutukladı

İsrail Güvenlik Servisi (Şin Bet) tarafında yapılan açıklamada, isminin Muhammet Murteca olduğu duyurulan ve 39 yaşında olduğu belirtilen TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) yöneticisinin Gazze’de tutuklandığı ifade edildi.

GÖZAT  İsrail Türkiye TİKA Temsilcisini Serbest Bırakmadı

Sputnik Türkiye‘nin aktardığına göre Şubat ayında tutuklandığı bildirilen Murteca’yla ilgili resmi açıklama bugün yapıldı.

Gazze’de yaşamakta olan Muhammet Murteca‘nın TİKA’nın Gazze koordinatörü sıfatıyla gideceği bir görev için İsrail’i terk etmek üzereyken, polis tarafından göz altına alındığı aktarıldı.

GÖZAT  Siyonist İsrail TİKA Çalışanını 11 Gündür Bırakmadı

İsrail makamları geçtiğimiz ağustos ayında, Birleşmiş Milletlerin Gazze’deki Filistinli çalışanı Vahid Abdullah el-Burş’u da “Hamas’a yardım ettiği” iddiasıyla gözaltına alarak yargılamıştı.

Bu baskılardan, İsrailli sivil toplum kuruluşları da payını alıyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da işlenen askeri ihlalleri kayıt altına alan İsrailli insan hakları örgütü B’tselem, “vatana ihanet” suçlamaları ile karşı karşıya kalmıştı.

GÖZAT  B'Tselem Raporu: Filistinlilerin Can ve Mal Güvenliği Yok

İsrail ayrıca geçtiğimiz haftalarda çıkarılan bir kanunla, “İsrail’in veya işgal altındaki Filistin topraklarında inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerinin boykot edilmesi” çağrısında bulunan aktivistlerin ülkeye girişini yasaklamıştı.

12 Şubat’tan beri gözaltında tutulan evli ve 4 çocuk babası Murteca, 2012’den bu yana Gazze’de TİKA için çalışıyor.​