Home / İslam Ülkeleri / SURİYE: Golan’da İSRAİL Varlığı Tanınamaz!

SURİYE: Golan’da İSRAİL Varlığı Tanınamaz!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye ait Golan Tepeleri’nde işgalci İsrail’in egemenliğini tanıma hazırlığına bir tepki de Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi’den geldi: Yaptığı açıklamaların hiçbir hukuki sonucunu tanımıyoruz.

Beşar Caferi, “Suriye, bu açıklamaları, Ortadoğu ile tüm dünyanın istikrarını ve güvenliğini tehdit eden düşmanca, eşi benzeri görülmemiş ve sorumsuz bir adım olarak değerlendiriyor. ABD’nin bu tutumu, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu’nun kararlarının kabul edilemeyecek bir ihlali oldu” dedi.

BM’nin 1981 tarih ve 497 sayılı kararında Golan Tepeleri’nin işgal edilmiş Suriye toprağı olduğunun, İsrail’in bu topraklardaki tüm eylemlerinin hiçbir hukuki geçerliliği olmadığının belirtildiğini hatırlatan Caferi, ayrıca (1967’de alınan) 242 sayılı ve (1973’te alınan) 338 sayılı kararlar uyarınca İsrail’in Golan Tepeleri’nden ordu birliklerinin tamamını çekmesi ve 4 Haziran 1967’de belirlenen sınırlara dönüş yapması gerektiğini vurguladı.