Sudan: İsrail İle Bizim De İlişkimiz Var

ABD ve İsrail’in güdümüne giren Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Haydar Badavi Sadık, ülkesinin Hartum ile İsrail arasında temasların olduğunu inkar etmediğini belirtti.

Sky News Arabia’ya konuşan Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sadık, ülkesinin Hartum ile İsrail arasında temasların olduğunu inkar etmediğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Sudan ve İsrail arasında düşmanlığın devam etmesi için bir neden yok. İsrail ile Sudan’ın eşitliğine ve çıkarlarına dayalı, değerleri ve normları zedelenmeksizin bir barış anlaşması bekliyoruz.”

Sadık, ‘Sudan Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail tarafı ile barış anlaşması imzalamak için temas temas kurmaya hazırlandığını’ da sözlerine ekledi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı: Şaşkınız

Sudan Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada Bakanlık Sözcüsü Sadık’ın açıklamalarından dolayı ‘şaşkın’ olduklarını ifade etti.

Açıklamada, sözcünün İsrail’le barış yapılacağına ilişkin bir açıklamada bulunma konusunda talimat almadığı belirtilerek, söz konusu açıklamanın izaha muhtaç belirsiz bir durum ortaya çıkardığı kaydedildi.