SİYONİST Gazete: GAZZE Tam Bir Saatli BOMBA!

İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin kızgınlığı ve Özerk Yönetimin talihsiz ekonomik durumu, Gazze’yi saatli bir bombaya dönüştürdü, öyle ki her an patlayabilir ve Knesset seçimlerini de etkileyebilir.

Siyonist Haaretz gazetesi şöyle yazdı: İsrail rejiminin hapishanelerindeki Filistinli esirlerin kızgınlığı, Kudüs Vâkıflar İdaresi Başkanının tutuklanması ve aynı şekilde Filistinlilerin 138 milyon dolarlık mal varlıklarına İsrail tarafından el konulması ile daha da vahim bir hal alan,  Özerk Yönetimin talihsiz ekonomik durumu gibi Filistin’de yaşanan son gelişmeler Gazze’yi saatli bir bombaya dönüştürdü. Gazze’nin her an patlaması ve Knesset seçimlerini etkilemesi mümkün.

Mezkur gazetenin askerî muhabiri Amos Heril haberin devamında ise İsrail seçimlerine tam da altı hafta kala, mevcut şartların tehlikeli durumu daha da çıkmaza sokmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Haaretz, İsrail rejiminin Filistinlilerin mallarına el konulması ile ilgili aldığı karara da değinerek haberine şöyle devam etti: Bu karar, Batı Şeria’daki halkın büyük çoğunluğunun tepkisine sebep olmuştur. Zira Özerk Yönetimin, haklarını savunamayacağından ve bankalardaki hesaplarının ödenmemesinden yana tedirginler.

Heril, şunları da iddia etti: Bugün İsrail’in Özerk Yönetime yaptığı ödemeleri kesmesi Ebu Mazen’in, İsrail karşıtı faaliyetlerde bulunması için Hamas’a yeşil ışık yakmasına da sebep olacaktır .

Siyonist muhabir ayrıca Filistinli Esirler Hareketi ile ilgili de uyarılarda bulunarak şöyle yazdı: Filistinli Esirler Hareketinin, hapishanelerde ya da Filistin Emniyet Güçleri arasında dahi faaliyetlerde bulunması ve diğer esirlerin malî ihtiyaçlarının karşılanması için hareketin üyelerinin kendi mallarından hibe etmesi de mümkündür ve bu durum 138 milyon dolarlık malın bloke edilmesi konusunu da değiştirebilir.

Tıpkı İsrail İstihbarat ve Güvenlik Bakanı Gelad Ardan’ın iddia ettiği gibi, Filistinli siyasi suçlular gizli olarak hapishaneye telefon sokabiliyorlar ve bu da Filistinli siyasi suçlulara karşı baskıların artması için bir sebep oluşturuyor. Bu yüzden bakan, hapishanelere sinyal algılayıcı cihazlar gönderilmesi kararı aldı. 

Haaretz haberine şöyle devam etti: Artan tansiyonun getirileri bununla bitmeyecek, en hassas noktalar olan Batı Şeria’dan Gazze’ye ve İsrail’e hatta Ürdün’e kadar devam edecektir.

Tüm bu yaşananlardan önce Ürdün, İslâmî Kudüs Vakıflar Şurasının on bir üyesinden yedisinin El Fetih Hareketi üyesi olduğunu açıklamış ve buna ilaveten de Er Rahme Kapısının Filistinliler tarafından açılmasında etkin rol oynamıştı.