SİYONİST Rejim DİRENİŞÇİLER İçin İDAM Yasası Çıkarıyor

İsrail’de koalisyon üyesi altı parti bir araya gelerek terörist olarak nitelendirdikleri kişilere idam cezası verilmesini içeren bir yasa tasarısını meclise sunmak için anlaştı.

Savaş Bakanı Avigdor Liberman’ın mensubu olduğu Evimiz İsrail partisinden yapılan açıklamada açıkça ifade edilmese de terörist ifadesiyle kastedilenlerin Filistinli mücahitler olduğu yorumları yapılıyor.

Liberman da söz konusu yasanın yürürlüğe girmesi ile Filistinlilerin bir süre hapis yatıp sonra çıkma umutlarını tüketeceği ve caydırıcı bir unsur olacağını savundu. Siyasi anlaşma ya da esir değişimi ile serbest bırakılan Filistinliler İsrail rejimi için baş ağrısı haline gelebiliyor.

Filistin Toplumu Mahkumlar Kulübü direktörü Kadura Faris de yasanın askeri ve sivil mahkemelerde yargılanan sadece Filistinlilere uygulanacağı görüşünde. İsrailli sanıklara ise uygulanmayacağını düşünüyor.

Faris ayrıca avukatların askeri mahkemelerdeki duruşmaları boykot edeceğini ve yasanın bundan sonraki esir değişimlerini engelleyeceği tahmininde bulundu.

Siyonist Birlik partisinden milletvekili Nahman Şay ise ölüm cezasına karşı olduğunu açıkladı. Aynı zamanda Knesset’in Dışişleri ve Savunma Komitesi üyesi de olan Şay idam cezasının hem uluslararası toplumdan tepki çekeceğini hem de Filistinlileri caydırmak yerine kahramanlaştıracağını ifade etti.

Koalisyondan yapılan açıklamada yasanın Knesset’te ne zaman görüşüleceği bildirilmedi. Ayrıca yasalaşsa bile Yüksek Mahkeme tarafından reddedilme ihtimali var.