Siyonist İsrail’in Yeni Müttefiki: Ruanda

The World Values ​​Network (Dünya Değer Teşkilatı Misyonu: Siyasette, kültürde ve medyada evrensel Yahudi değerleri yaymak ve Yahudi halkı uluslara ışık tutmak) 21 Mayıs’ta, Ruanda’nın Başkanı Paul Kagame’ye Yahudi Halkıyla Olağanüstü Dostluk Ödülü’nü sunacak.

Son yıllarda, Paul Kagame İsrail ve Yahudilerin en güçlü müttefiklerinden biri olarak uluslararası arenada ön plana çıktı.

GÖZAT  Siyonistler Kuzey Afrika'yı Da PARÇALAMAK İSTİYOR

1994’te Hutu militanları ve sivillerle birlikte neredeyse bir milyon masum insan, kadın ve çocuk öldürülürken tüm dünya sessizce izledi. Soykırım, Kagame’nin liderliğindeki Tutsi direniş hareketi Ruanda Yurtsever Cephesi’nin aynı yıl orduyu yenilgiye uğratmasıyla sona erdi.

Kagame’nin hâlâ iktidarda olan partisi o dönem Juvenal Habyarimana’nın müttefiki olan Fransa’nın soykırıma destek verdiğini söylüyor. O zamandan beri Kagame, soykırımın küllerinden Ruanda ulusunun Afrika kıtasında en umut verici ülkelerden biri haline gelmesine yardımcı oldu.

GÖZAT  Filistin Özgürleşmedikçe, Afrika Özgür Hissetmeyecek

 

İsrail’in Yanında Bir Ruanda

Kagame’nin Yahudi halkına ve İsrail’e dostluk eylemleri, küresel bir etkiye sahip. 2014’te Ruanda, BM Güvenlik Konseyi’nin bir üyesi olarak seçilmiş ve Filistin devletinin kurulması ile ilgili öneride çekimser oy kullanmıştı. Netanyahu, Kagame’e kararından dolayı şahsen teşekkür etmişti.

Ruanda geçtiğimiz Eylül ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda, Mısır’ın İsrail’in nükleer tesislerinin uluslararası izlenmesi için çağrıda bulunduğu karara, karşı oy kullanan dört Afrika ülkesinden biriydi.