İsrail Kabinesi, Esir Askerlerinin Durumunu Görüşecek

İşgal rejimi televizyonlarından ikinci kanalın verdiği haber, toplantının kayıp askerlerin aileleriyle Başbakan Benyamin Netanyahu arasında güven krizinden dolayı yapılmasına karar verildiğine dikkat çekerek, krizin İsrail ile Türkiye’nin yaptığı anlaşmada İsrail’in iki askerin dosyasını anlaşmaya dahil etmemesiyle daha da derinleştiğini ifade etti.

Aron Şaul’un annesi yaptığı basın açıklamasında, “Golani askerlerin unutulması ailelerine seni de unutturacaktır” dedi.

İkinci Kanal verdiği haberde, Kabine’nin toplantıda Hamas hareketine baskıları artırmayı tartışmasının beklendiğini hatırlatarak, bunun için cezaevlerindeki Hamas mensuplarına yönelik koşulların zorlaştırılmasını istemenin yanında askerleri esir alan Kassam Tugayları mensuplarına baskı yapılmasını, daha önce Özgürlerin Vefasıyla serbest kalan esirlerin tekrar tutuklanması gibi yaptırımların uygulanmasını görüşeceğini kaydetti.

Hamas’ın askeri kanadı durumundaki İzzeddin El-Kassam Tugayları geçen Nisan ayında elinde dört işgal askerinin bulunduğuyla ilgili açıklama yapmış, ancak bunların sağ mı, ölü mü oldukları konusunda bir açıklama yapmamıştı.

Hamas hareketi ve askeri kanadı askerlerle ilgili bir bilgiyi karşılıksız vermeyeceğini ifade ediyor.

Siyonist işgal hükümeti 2014 yılında meydana gelen savaşta iki askere ait cesetlerin kayıp olduğunu duyurdu. Ancak daha sonra Savaş Bakanlığı ikisinin kayıp iki asker olduklarını ifade etti.