Siyonist İsrail’den Afrika’ya ÖZEL İLGİ

Siyonist İsrail’in her geçen gün bir başka Afrika ülkesi ile ilişkilerini geliştirdiği ve ekonomik destek sözü karşılığında uluslararası alanda destek talep ettiği ortaya çıkıyor.

Son olarak Ruanda cumhurbaşkanının Amerika’daki en güçlü Siyonist lobi olarak bilinen AIPAC konferansına katılması ve İsrail’i olumlayan açıklamalar yapması dikkat çekti.

GÖZAT  Siyonist İsrail'in Afrika Ticareti %70 Arttı

Ruanda cumhurbaşkanı Paul Kagame, Amerika’daki en güçlü Siyonist Lobi olan AIPAC’ın toplantısına katılan ilk Afrikalı lider oldu. Siyonist İsrail ile ileri düzeyde ilişkilere sahip olan Ruanda, genel olarak Afrikalıların sahip olduğu direnişçi ve mücadeleci ruha aykırı olarak sömürgeci ve emperyal güçlerle derin ilişkiler geliştirilmesini savunuyor.

GÖZAT  Siyonistler Kuzey Afrika'yı Da PARÇALAMAK İSTİYOR

2000 yılından beri Ruanda’da liderlik koltuğunda oturan Kagame, Ruandalıların maruz kaldığı soykırımın Yahudilerin maruz kaldığı soykırımla aynı olduğunu iddia ederek, bu noktada iki halkın da ortak bir tarihe sahip olduklarını ileri sürdü.

GÖZAT  Filistin Özgürleşmedikçe, Afrika Özgür Hissetmeyecek

Halbuki Afrika ülkelerindeki özgürlük mücadeleleri özellikle son 60 yıldır bütünüyle işgal altındaki Filistin topraklarının özgürleştirilmesi için ortaya konulan mücadeleyle bir tutulur ve Afrika halkları, Filistinlileri, Filistinler de bu noktada Afrikalıları kendilerine örnek alırlar.

GÖZAT  Güney Afrika'dan İsrail'i Kızdıran Açıklama

Tüm bunlara rağmen, Siyonist İsrail sahip olduğu ekonomik ve diplomatik kanalları kullanarak sözde yardım adı altında Afrika ülkelerinden müttefik devşirmeyi sürdürüyor.

Bunun en bariz örneği 2011 yılında İsrail’in desteğini arkasına alarak Sudan Cumhuriyeti’nden ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan oldu. Güney Sudan 2011 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra sonu gelmez bir iç savaşa sürüklendi ve Siyonist İsrail’in ayrılmaya giden süreçte Güney Sudan’a verdiği desteğin bu süreçte olumlu hiçbir yansıması olmadı. Aksine iç savaş sürecinde Siyonist İsrail, Güney Sudan’ı çeşitli alanlarda sömürmeye başladı ve iç ihtilaflardan istifade etmenin yollarını aradı.

GÖZAT  Afrikalı Siyasetçiden Hamas Ziyareti

İşgalci İsrail rejimi ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkiler özellikle 2016 yılında kayda değer bir ivme kazandı. Siyonist başbakan Netanyahu, geçtiğimiz yılın yaz mevsiminde diplomatik bir atak başlatmış ve Afrika ülkeleri ile kurulan ilişkileri resmi bir platforma dökerek İsrail-Afrika zirvesi adı altında Uganda’da bir toplantı düzenlemişti.

Bu toplantıya 7 Afrika ülkesi fiili katılım göstermişti. Siyonist İsrail’in bu yıl benzer bir toplantıyı yine İsrail-Afrika zirvesi adı altında Togo’da düzenleyeceği ve bu toplantıya 30’a yakın Afrika ülkesinin katılımının beklendiği ifade ediliyor.