Afrikalı Siyasetçiden Hamas Ziyareti

Hareketin siyasi ilişkiler sorumlusu Ziyad Hasan’ın da iştirak ettiği görüşmede iki taraf Filistin sahasındaki gelişmelerle, Lübnan’daki mülteci kamplarındaki durumu ve ikili ilişkileri gündeme aldılar.

ANC Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Said, Hamas hareketinin şehitleriyle Filistin halkının verdiği fedakârlık ve bedeli takdir ettiklerini belirterek, Filistin halkının özgürlük, evine dönüş ve bağımsız olma hedeflerine varmasını umut ettiklerini söyledi.

Said ayrıca, Filistin halkının işgalci İsrail’in ırkçı politikasına karşı sürdürdüğü direnişi de desteklediklerini ifade etti.

Güney Afrika’nın iktidar partisine bağlı gençlik kolları başkanının yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ali Bereke ise, ırkçılığa karşı yapılan mücadeleye öncülük eden ve halkının özgürlük, demokrasi ve adalet hedeflerini gerçekleştiren Nelson Mandela başkanlığındaki Ulusal Kongre Partisinin mücadelesini takdir ettiklerini söyledi.

Bereke, Filistin davasının dünyadaki bütün özgürlerin davası olduğunu, Hamas’ın bütün Filistin’i kurtarıp mültecilerin de dönmesini sağlayana kadar direniş ve intifadaya devam edeceğini, Filistinli mültecilerin ülkelerine dönme hakkından asla vazgeçmeyeceklerini ifade etti.