SİYONİST İsrail’de SEÇİM ve Adaylar…

Siyonistler için esas mesele işgal edilen Filistin’de güvenliği sağlamak. Siyonist rejimin oluşum koşulları ve iklim koordinatları dikkate alındığında sürekli olarak  güvenlik sorunuyla meşgul olduğunu görüyoruz. 

Bu yüzden İsrailli partiler de güvenlik meselesiyle tüm oyları çekmeye çalışıyorlar. Bunun birçok örneği var, şimdi onlardan birkaçına değinelim:

1. Netanyahu:

Netanyahu’nun Gazze sınır bölgelerindeki geçmiş icraatlarına bakıldığında tekrar güvenlik konusunu gündeme getirerek imajını düzeltmeye ve partisi Likud’u seçimlerden zaferle çıkarmaya çalıştığı görülüyor. 

Knesset seçimleri arifesinde, yolsuzluk davasının sıkıntılarını yaşayan Likud partisi lideri geçen hafta seçim kampanyaları için yüzünü Gazze sınırlarına çevirme kararı aldı. 

Bölgede yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İsrail Hamas’ın hamlelerine çok sağlam bir cevap verecek. Hamas’ın son günlerde farklı bir metotla operasyonlarını sürdürdüğünü biliyorum. Ancak şunu iyi bilmeli ki her bir hamlesine katbekat karşılık verilecek ve bu gerçeği şimdi dikkate almalılar, ileride ya da savaştan sonra değil.”

Netanyahu’nun Gazze sınırlarındaki sözleri gerçeklikten çok endişe ve çırpınmayı gösteriyordu. Knesset seçimlerinde yerini iyileştirmek istiyor, çünkü yeni anketler Netanyahu liderliğindeki Likud partisinin yerini Benny Gantz liderliğindeki Mavi_Beyaz koalisyon partisine kaptırdığını gösteriyor. 

2.Naftali Bennett:

Yeni Sağ parti lideri Bennett,  geçenlerde şöyle bir konuşma yaptı: Filistin direniş komandosu Gazze’de 2014 savaşı sırasında Tel Aviv’in güneyinde Rişon Letosyon sahillerine kadar ulaşmıştı ve deniz yoluyla İsrail’in şehirlerine ulaşmasına çok az kalmıştı. Bennett; Netanyahu, Yalon, Gantz ve diğer siyasi rakiplerini hedef alarak şunları söyledi: Netanyahu, Gantz ve Yalon 2014’te direniş tünellerini yıkmaktan korkuyorlardı, ama ben o tünelleri yıkmak için savaştım.

3.Benny Gantz:

Gantz liderliğindeki Mavi Beyaz partisi seçim propagandalarında öncelikle Gazze sınırlarının güvenliğinin korunmasını esas aldıklarını duyurdu. Huzurun sağlanması için Gazze’ye insanı yardımlara izin vereceğini ancak Hamas’a diz çöktürmek için de ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Yine burada da önceliğin güvenlik olduğu açık bir şekilde göze çarpıyor. 

4.Avi Gabay İsrail İşçi Partisi Lideri:

Ben Gazze etrafındaki yerleşim yerlerinde ateş taşıyan balonların uçurulması ve ateş yakılmasına devam edilmesini asla kabul etmiyorum. Gabay, İsrail ordusunun HAMAS karşısında yetersizliğine değinerek şunu söyledi: HAMAS, şimdi çok yönlü bir güvenlik sorunudur.

5.Tamar Zandberg:

Meretz partisi başkanı yakınlarda şunları söyledi: Gazze’deki gerginlikler ve muhtemel askeri çatışmalar İsrail’in yararına değil. İsrail’de yaşayanların güvenliğini garantilemek özellikle de Gazze etrafındaki yerleşim yerleri için bir zaruret. Gazze ile tam bir siyasi anlaşmadan yanayız.

6.Aryeh Deri:

Şas dini partisi lideri, güvenlik meselesine İsraillilerle görüşmede değinileceğini ve kendi  görüşlerini medyada duyurmayacağını vurguladı. Ancak partinin dini doğası gereği güvenlik en önemli konulardan biri olarak gündeme getiriliyor.

7.Yahdut Haturah Partisi:

Bu dini parti Yakuf Litezman ve Moşe Kaveni başkanlığında Digel Haturah ve Agudat Yesrail adında iki partinin birleşmesiyle kurulmuştur ve siyasi alanda Haridi Yahudilerinin esas akımı olarak kabul edilir. Bu partiye göre; ordunun görüşleri esas alınarak siyasi ve güvenlik durumlarında güvenlik birimleri ve başbakan söz sahibidir ve Gazze konusu ile ilgili seçkin hahamların aldığı kararlara saygı gösterilir.

8.Moşe Viglin:

Kimlik Partisi lideri konuşmasında şunlara değindi: İsrail, Oslo anlaşmasından şimdiye kadar sınır bölgelerinin güvenliği için bir trilyon şikelden fazla harcama yaptı. Bu da yıllık bütçenin %12’den fazlasını oluşturuyor. Tek yol, direniş liderlerine suikast uygulamaktır. Güvenliğin sağlanması için Gazze sakinlerine finansal destek oluşturarak onları göçe teşvik etmeliyiz.

9.Avigdor Liberman:

İsrail Bizim Evimiz Partisi lideri ve eski savaş bakanı Liberman: Bugün Gazze ve Ortadoğu’daki güvenlik sorununu bitirmeliyiz. Hamas’ın ideolojik, finansal ve operasyonel kaynaklarını durdurmalıyız.