SAĞLIK Masrafı Karşılanmayan HAMZA Bebek Vefat Etti

Tuman’ın doğuştan “Wolman” adı verilen ve nadir görülen bir hastalığı olduğu belirtildi. Kalıtsal bir kusurdan kaynaklanan hastalık bir kişinin vücudundaki kolesterol ve yağların parçalanmasını ve kullanılmasını içeren, nadir ve kalıtsal durumun bir formu veya “lipit metabolizması”dır.

Hastalıktan etkilenen insanlar karaciğerinde, dalakta, ince bağırsakta, kemik iliğinde, lenf düğümlerinde ve adrenal bezlerinde biriken zararlı lipid miktarlarına maruz kalırlar.

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Usame En-Neccar, Hamza bebeğin vefatından önce yaptığı açıklamada, “Hamza Tuman isimli bebeğin durumunu takip ediyoruz. Dosyası Sağlık Bakanı Cevad Avvad’ın masasında. Cevap bekliyoruz” dedi.

En-Neccar, bebeğin hastalığının tedavisinin masraflı olduğunu ve daha önce denenmediğini öne sürerek, konunun hassas olduğunu ve yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Hamza’nın babası bebeğin vefatından sonra yaptığı açıklamada, oğlunun daha önce aynı hastalıktan ölen iki kardeşinin yanına gittiğini belirtti.

1948’de işgal edilen topraklardaki hastaneden döndükten sonra bebeğin durumunun ağırlaştığını bildiren acılı baba, El-Hamdallah hükümetinin Hamza’nın tedavisinin Ramallah’ta yapılması talebini reddettiğini söyledi.