SİYONİST Netanyahu TRUMP’a Nasıl YAĞ ÇEKECEĞİNİ Şaşırdı

İsrail Başbakanı Netanyahu, herhangi bir barış anlaşmasında “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kalacağını” söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’a söz konusu kararlarından dolayı teşekkür eden Netanyahu, bu kararla İsrail ile ABD arasındaki müttefikliğin hiç olmadığı kadar güçlü hale geldiğini belirtti.

Netanyahu, galaya katılan, aralarında Avusturya ve Romanya gibi ülkelerin de bulunduğu 32 devletin diplomatlarına büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma çağrısı yaparak, bu adımın “barışı kolaylaştıracağını” iddia etti.

“Yeruşalayim”in (Kudüs’ün İbranice eski adı) Yahudilerin “bin yıllık başkenti” ve İsrail devletinin “uzun yıllardır başkenti” olduğunu ileri süren Netanyahu, “Herhangi bir barış anlaşmasında Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacaktır.” diye konuştu.

Netanyahu, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden memnun Netanyahu ayrıca, ABD’nin 2015 yılında İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinden de memnun olduklarını sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık 2017’de, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması yönünde talimat verdiğini açıklamıştı. ABD yönetimi büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e 14 Mayıs’ta taşıma kararı almıştı.

Karar, bölgesel ve uluslararası düzeyde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda büyük tepkiyle karşılanmıştı. Aksa’nın duvarına ABD ve İsrail bayrağı yansıttılar ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı sonrası bugün açılış için geniş güvenlik önlemleri alınırken Filistinliler gösteri yürüyüşüne başladı Türkiye saati ile 15:00’te yapılacak olan ABD’nin Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması programı için şehirde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Heryere keskin nişancıların yerleştiği ve sıkça siren seslerinin duyulduğu bölgede dün geceden bu yana Mescid-i Aksa’nın duvarlarına ışıkla İsrail bayrağı yansıtılarak Müslüman halk kışkırtılmaya çalışılıyor.

Gazze ve Batı Şeria sınırına yürüyerek protesto gösterileri yapmaya başlayan Filistin halkı ile İsrail askeri arasında çıkan çatışmalarda şimdiden 5 Filistinli yaralandı.

Gazze’de camilerde salalar okundu Öte yandan Gazze’deki tüm camilerde salalar okunmaya başladı. İsrail vatandaşı olan 2 milyon Filistinli de gösterilere katılarak ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto ediyor.

Bugün İsrail’in Filistin topraklarını işgal edip 5 milyon Filistinliyi topraklarından sürdüğü Nekbe olayının da yıldönümü.