MISIR Üzerinden GAZZE Ateşkesi Görüşülüyor

Siyonist İsrail basınında yer alan habere göre, İsrail’in Ulusal Güvenlik Başkanı Meir Ben-Shabat, Mısır’ın arabuluculuğunda Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas ile Gazze konusunda anlaşmaya varmak için geçtiğimiz ay Mısır’a gitti.

İsrail Ulusal İstihbarat Başkanı’nın  Mısır ziyaretiyle ilgili detayların yayınlanmasına izin verilmezken, Mısır istihbarat heyetinin, Birleşmiş Milletler Temsilcisi Nikolay Mladenov ile eş zamanlı olarak Gazze’ye giriş yaptığı bildirildi.

Siyonist İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da, Tel Aviv’in, Gazze’de tam kapsamlı savaşa dahil olmanın da olduğu her senaryoya hazır olduğunu vurguladı.

Hamas sözcüsü Abdullatif el- Kanu, “İşgal güçlerinin önünde anlaşmayı uygulamak dışında bir seçenek yok. Eğer bu sorumluluğunu yerine getirmezse halkımız, taleplerini geri alıncaya kadar bu yürüyüşlerle baskı yapmaya devam edecek” demişti.

Hamas sözcüsü İsrail’in yakında kuşatmayı hafifletilmesiyle ilgili uygulamaların Filistinlilerin işgal güçlerine yaptığı baskı sonucu gerçekleştiğini söylemişti.

Ancak İsrail’in Hamas’ın beklediği zaman çizelgesinin uzun zaman alacağı tahmin ediliyor. İsrail’de yayın yapan Yedioth Ahronot gazetesinin askeri yorumcularından Alex Fishman, bu meselenin bir yıl hatta daha fazla uzayabileceğini kaydediyor.