Mescidi Aksa’da YIKILMA TEHLİKESİ

İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşimlerini sıklaştırması ve Mescid-i Aksa çevresinde sık sık inşaatlara onay vermesi, Aksa’yı yıkım ile karşı karşıya bırakıyor. Söz konusu kazılar nedeniyle Kudüs’ün güneyinde yer alan Vadi Hilme bölgesinde Filistinlilere ait yaklaşık 20 bin evin büyük tehlike altında olduğuna işaret eden Filistinli yetkililer “Devam eden kazı çalışmalarının ve tünellerin boyutunu bilmiyoruz. Mescid-i Aksa’nın yapay veya doğal bir yer sarsıntısıyla yıkılmasından endişe ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Aksa Hatibi: Kudüs De Mescidi Aksa Da Müslümanlarındır!

İsrail sistematik işgaller uyguluyor

İsrail’in, 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’nın El-Halil kentindeki Hazreti İbrahim Camii’ni Yahudiler ile Müslümanlar arasında bölmesi, uzun aşamalı bir planın devreye sokulmasının ardından mümkün olmuştu. İsrail, bu planın ilk aşamasında Yahudilerin cami avlusundaki Hazreti İbrahim mezarına yaptıkları ziyaretleri kontrollü bir şekilde yoğunlaştırmıştı. Her yıl giderek artan bu ziyaretler Müslümanlar ile Yahudiler arasında zaman zaman çatışmalara ve şiddeti sürekli artan gerilimlere yol açmıştı.

GÖZAT  Şeyh Raid Salah: Mescidi Aksa Müslümanlarındır, Pazarlık Konusu Olamaz!

Mescid-i Aksa için aynı plan

“Kontrollü gerilim” politikası ve yoğunluğu giderek artırılan ziyaretlerle Hazreti İbrahim Camii’nin ikiye bölünmesinin zeminini oluşturan İsrail’in, aynı senaryoyu bu kez de Mescid-i Aksa için uygulamaya koyduğu ifade ediliyor. Mescid-i Aksa özelinde izlenen gerilim siyasetinin tüm aşamalarıyla Hazreti İbrahim Camii’nin bölünmesi sürecinde uygulanan senaryoyla şaşırtıcı benzerliği de bu yöndeki iddialara güç kazandırıyor.

GÖZAT  KÜSTAH Siyonist Bakan: Mescidi Aksa Yahudilerindir!

Mescid-i Aksa yerine Yahudi Tapınağı’nı inşa etmek isteniyor

İsrail, Doğu Kudüs’ü 1967’de işgal ettiğinde, aşırı Yahudi grupların hedefinde Harem-i Şerif’te daha önce iki kez yıkıldığına inandıkları Yahudi Tapınağı’nı inşa etmek vardı. İsrail, bu hayali gerçekleştirmek için tıpkı daha önce El-Halil’de Hazreti İbrahim Camii örneğinde olduğu gibi fiili bir durum yaratıp, bu ideale zemin hazırlamak istedi.

GÖZAT  Siyonist İsrail Mescidi Aksayı Cam Duvarla Bölüyor

Ancak bu mümkün olmadı. Ürdün’e bağlı Mescid-i Aksa Vakfı, işgalin başladığı 1967’den 2000 yılına kadar Harem-i Şerif’in idaresinde tek söz sahibi oldu. Bu sürece kadar Müslüman olmayan turistlerin Harem-i Şerif’in avlusuna düzenledikleri ziyaretler Aksa Vakfı’nın kontrolünde gerçekleşti.

O yıl, İsrail’in eski Başbakanı Ariel Şaron, yüzlerce korumasıyla Mescid-i Aksa’yı ziyaret etti ve İkinci İntifada patlak verdi. Aksa Vakfı, Şaron’un ziyaretine tepki olarak bu ziyaretleri yasakladı ve İsrail’in “ziyaretlerin yeniden başlaması” yönündeki taleplerini reddetti.

GÖZAT  Şeyh İkrime Sabri: Mescidi Aksa'da EZAN SUSMAYACAK!

“İsrail, Hazreti İbrahim Camii gibi Aksa’yı da bölmek istiyor”

Filistin Yüksek İslam Konseyi Başkanı ve eski Kudüs Müftüsü İkrime Sabri, İsrail’in nihai hedefinin Mescid-i Aksa üzerine kendilerinin tapınak olarak adlandırdıkları yapıyı inşa etmek olduğunu belirterek, “İlk önce Aksa’yı zamansal olarak Müslümanlarla Yahudiler arasında bölmek istiyorlar. Daha sonra mekansal olarak da bölüp burada ibadet etmeye başlamak niyetindeler. Bunlarda başarılı olurlarsa Mescid-i Aksa üzerinde kendi tapınaklarını inşa edecekler” diye konuştu.