Aksa Hatibi: Kudüs De Mescidi Aksa Da Müslümanlarındır!

Nevahida hutbesinde Mescidi Aksa ve Kudüs’e değinerek “Kudüs bizim Kudüs’ümüz, Mescidi Aksa da bizim Aksamız… Onlar bizim kanımızda canımızda. Onlar akidemizin bir parçası. Onlardan vazgeçmeyiz ve taviz vermeyiz. Bu âlemlerin Rabbinin kararıdır” dedi.

2016 yılında uluslararası platformda Filistin topraklarıyla ilgili kararlar alındığına dikkat çeken Nevahida, en önemli kararın UNESCO’nun Burak Alanı dahil Mescidi Aksa’nın tümüyle Müslümanlara ait olduğuyla ilgili aldığı karar olduğunu ifade etti.

Aksa hatibi, kararın Kudüs’te Filistin kimliğini yok etmek isteyen, etnik temizlik yapan ve mekânların isimlerini değiştiren işgalcinin bütün iddialarını ortadan kaldırdığını vurguladı.

Yıl içinde Filistin toprakları için alınan diğer önemli bir kararın ise, BM Güvenlik Konseyi’nin işgal rejiminin inşa ettiği Yahudi yerleşkelerini yasa dışı ilan etmesi olduğunu hatırlatan Şeyh Nevahida, geç de olsa bunun doğru bir adım olduğunu ve Filistin halkının bu topraklardaki hakkını perçinlediğini ifade etti.

Şeyh sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunlara rağmen işgal rejimi Filistin topraklarında kirli planlarını uygulamaya devam etti. Bunun için toprakları gasp etti, evleri ve iş yerlerini ruhsatsız olduğu iddiasıyla yıktı. Kudüs halkına ağır vergiler uyguladı. Aksa’ya dönük baskınları artırdı. Aksa altında tüneller kazmayı sürdürdü. Ezanı susturmak istedi. Yargısız infazlara devam etti. Onlarca genç kız ve erkeği zindana attı.”

Şeyh Nevafida işgalcinin kirli planlarına karşı Filistin halkını birlik olmaya davet etti.