Hamas’tan İslam Ülkelerine Çağrı: İsrail İle İlişkilerinizi Kesin

İran’da düzenlenen Filistin İntifadası’na Destek Konferansı’na katılan Hamas heyeti içerisinde yer alan Hamas’ın Dışilişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, konfernasın bölgenin çok zor bir dönemden geçtiğini dönemde düzenlendiğini söyledi. Hamdan, “Bu durum, İsrail’i Filistin davasını tasfiye etme hususunda cesaretlendiriyor” dedi.

Lübnan direnişinin 2006, Filistin direnişinin ise 2008 ve 2012 yıllında İsrail’i hezimete uğratmasını hatırlatan Hamdan, akabinde Kudüs İntifadası’nın başladığını, bu intifadanın İslam ve Arap dünyasındaki hükümetler tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Hamas ve İslami Cihad’ın birinci intifada sürecine katılarak Filistin direnişine yeni bir can kattığını kaydeden Hamdan “Filistin halkının yolu, direniş yoludur. Direniş sancağı Filistin’de düşmeyecek. Pusulamız, daima Kudüs’ü gösterecektir. Müzakere yolu ise Filistin halkının tarihine uygun değildir. Direnişin hedefi, nehrinden denizine kadar tüm Filistin’i kurtarmaktır” dedi.

İran’ın Filistin direnişine eğitim ve silah desteği sağladığını ifade eden Hamdan “Direniş, kendisine destek veren herkese teşekkür eder ve İsrail’le mücadele için bu desteğin devam etmesini talep eder. Çünkü direnişe verilen destek, destek verenlerin gücünü artırmaktadır. Direnişe destek vermeyen ise kaybediyor. Bugün artık direnişin akıbetinin ne olacağı sorusu sorulmuyor. İsrail’in ve destekçilerin akıbetinin ne olacağı sorusu soruluyor. Çünkü direniş, mesafe katetti ve Filistin topraklarında kök saldı.” dedi.

Direnişin stratejisinin iç çatışmalara girmemek, sadece ve sadece Siyonist düşmana karşı mücadele vermek olduğunu vurgulayan Hamdan son olarak, Filistin davasının İslam ümmetini birleştirici merkezi bir dava olduğunu ifade etti.