Home / Filistin / Kudüs / KUDÜS’e 20,000 İşgal Konutu Daha

KUDÜS’e 20,000 İşgal Konutu Daha

Siyonist İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs dahil olmak üzere uluslararası hukuka göre statüsü tartışmalı olan Kudüs’ün farklı bölgelerinde, Yahudiler için toplamda 20 bin yeni konut, otel, sanayi ve ticaret alanları kurma kararı aldı.

Siyonist İsrail’in Kanal2 televizyonuna göre, şehrin farklı bölgelerinde Yahudiler için otel, ticaret ve sanayi alanlarının da içinde bulunduğu 20 bin konut inşa etme kararı aldığı belirtildi.

Televizyonun haberinde, söz konusu projenin 1,4 milyar Yeni İsrail şekeli (Yaklaşık 380 milyon dolar) değerinde olduğu aktarılarak, İsrail belediyesinin Kudüs’ün tamamında altyapı, sanayi ve ticari alanlar kurmayı hedeflediği ifade edildi.

GÖZAT  İşgalci İsrail'den Kudüs'te Gösteriye Müdahale

Haberde, iktidardaki Likud partisi üyesi Kudüs İşgal Belediye Başkanı Nir Barakat’ın, kararın Kudüs için “tarihi bir önem” arz ettiğini ifade ettiği aktarıldı.

Siyonist makamlar, son yıllarda işgal altındaki Kudüs’te Filistinlilere ait evleri yıkma ve bu bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini genişletme çalışmalarına hız vermiş durumda.

Korsan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da daha önce işgal altındaki Batı Şeria’da 3 bin 900 konutluk yeni Yahudi yerleşim yeri kurmayı planladıklarını açıklamıştı.