İsrail’e Açlık Grevinden İNTİFADA UYARISI

İsa Karaha bu açıklamaları Tel Aviv’in pazartesi günü açlık grevine başlayan yaklaşık bin 500 Filistinli mahkûm ile müzakerede bulunmaya yanaşmamasına tepki olarak gündeme getirdi.

Siyonist Rejim Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan salı günü, bu açlık grevinin siyasi amaçları olduğunu ve Filistinli mahkumlarla müzakere yapılmasına gerek olmadığını düşündüğünü söyledi.

GÖZAT  Gazzeli Uzmanlar: Tek Yol DİRENİŞ-İNTİFADA-BOYKOT

Gilad Erdan ayrıca, bu protestoların lideri Filistinli mahkûm Mervan Bergusi’nin başka bir hapishaneye nakledilip hücre hapsine alındığını söyledi.

İsa Karaha, uluslararası toplumdan muhalif mahkumların sabrını zorlayan bu krize müdahale etmesini isteyerek, ‘eğer onların istekleri gerçekleşmezse daha fazla mahkûm açlık grevine başlayacaktır, biz uluslararası toplumdan ve Birleşmiş Milletler ’den derhal müdahalede bulunmasını istedik’ dedi.

GÖZAT  Hamas: Filistin İntifada Konferansına Üst Düzeyde Katıldık

Salı günü Birleşmiş Milletler, bir Filistinli mahkûmun yönlendirmesi ile açlık grevine başlayan binden fazla Filistinlinin durumunun dikkatli bir şekilde takip edildiğini söyledi.

İsrail hapishanelerinde şu an yaklaşık 6500 Filistinli bulunmaktadır ve bu mahkumların 65’i kadın ve 300’ü de hukuki yaşın altındaki kişilerden oluşmaktadır.

GÖZAT  Kudüs Şehadet Eylemi "İntifada Kamyonu" Etiketiyle Milyonlara Ulaştı

Yayınlanan raporlara göre yaklaşık 500 Filistinli mahkûm da idari göz altında bulunmaktadır ve bu tutuklama, suçlamanın ne olduğu anlaşılmayan bir tutuklama sayılmaktadır.

Filistinli mahkumlar idari gözaltı politikasına ve hapishanelerin kötü durumuna itiraz olarak düzenli olarak açlık grevi düzenlemektedir.