İSRAİL Merkezi: GAZZE Stratejisi ÇÖKTÜ!

İsrail Ulusal Güvenlik Araştırmaları Merkezi adlı ünlü stratejik araştırma merkezi İsrail hükümetini Hamas’a ve Gazze’deki diğer direniş gruplarına karşı yeni bir politika geliştirmeye çağırdı. Buna ihtiyaç duymasının ise caydırıcı güçlerin erozyona uğraması, kendini tüketmesi ve çökmesi sebebiyle olduğu ifade edildi.

İşgal ordusunun istihbarat dairesinin eski başkanı olan Amos Yadlin’in yönettiği İsrail Ulusal Güvenlik Araştırmaları Merkezi’nin yayınladığı ve Safa Haber Ajansı’nın Arapçaya tercüme ettiği raporda Hamas’a ve diğer direniş gruplarına karşı kullanılan caydırıcılık siyasetinin başarısız olduğuna ve yeni alternatifler geliştirilmesine ihtiyaç olduğuna dikkat çekildi.

Raporda Hamas’ın birkaç gün önce Tel Aviv’e iki füze atmasının caydırıcılık güçlerinin tükenişinin ve ateşin düzeyini, şiddetini ve zamanlamasını bu hareketin belirlediğinin bir delili olduğu iddia edildi.

Raporda bu aşamadan sonra ortada iki seçenek olduğu belirtilerek bu seçenekler şu şekilde zikredildi:

Birincisi: Gazze’de Hamas’ın hakimiyetinin itiraf edilmesi ve buranın Batı Yaka ve İsrail’den ayrı değerlendirilmesi; deniz ablukasının kaldırılması ve buradan bölgenin dünyaya açılmasına fırsat verilmesi.

İkincisi: Hamas’ın ve diğer direniş gruplarının elindeki silahların alınması ve askeri altyapılarının çökertilmesi için kara güçlerinin geniş çaplı bir katılımının sağlanacağı büyük bir operasyon düzenlenmesi ve böylece Filistin Yönetimi’nin yani Abbas yönetiminin bölgeye geri dönmesinin sağlanması.