Home / Siyonist İsrail / İSRAİL Komutanı: HAMAS’a Yenildiğimizi İTİRAF Edelim!

İSRAİL Komutanı: HAMAS’a Yenildiğimizi İTİRAF Edelim!

Siyonist rejim eski güney ordu komutanı, Gazze’deki son olaylara verilen cevapla ve bölgeden Telaviv’e fırlatılan füzeyle ilgi olarak İsrail’in Hamas karşısında uzun süreli belirlenen özel bir stratejisinin olmadığını ve bu grubu kontrol edemediğini vurguladı.

Siyonist İsrailliler hala 2014 savaşından sonra Telaviv’e atılan ilk füzenin gerginliğini yaşayarak Hamas’la olan ilişkilerinde muhtemel sonuçları tahmin etmeye çalışıyorlar.

Siyonist rejim ordusu güney bölge eski komutanı general Tal Rusu şunları söyledi: “Son yaşanan olaylar, çok yakında Hamas’la yaşanacak geniş çatışmaların habercisidir. İşte bu yüzden İsrail’in uzun vadeli bir siyaset izlemesi gerekir zira görünen o ki Hamas’ın Gazze’de genel anlamda bir hakimiyeti yok.”

Siyonist general Maariv gazetesine verdiği röportajda şunları da belitti: “Gazze’nin mevcut durumu yeni askeri çatışmalari beraberinde getirecek. Eğer bu hafta olmazsa gelecek hafta durum ciddileşecek, bizim devam etmekte olan baskı oluşturacak imkanlarımız var. Hamas’ın Gazze olaylarına hükmedebilecek genel bir hakimiyeti yok ve bu bizim için büyük bir tehdit sayılıyor.”

İşçi partisinin ikinci başbakan adayı Rusu şunları ifade etti: “Aslında taraflar çatışmaları sonlanlandırmanın peşinde ancak İsrail devletinin sorunu, konuyla ilgili uzun vadeli çözüm yolunun olmayışıdır. Son çatışmaların içeriğine dair özel bir istihbaratımız yok ve İsrail’in Gazze’de Hamas’a yapacağı hamleler belli değil. Halbuki Hamas’ın bölgedeki alt yapıları hedef alınmalı. Yaşanan olaylar kısa vadede kontrol edilebilir, ordunun Gazze’deki performansı da iyiydi, ancak sorun siyasi makamların performansında. Çünkü biz daima sorunlara yüzeysel tepkiler veriyor ve olayların ateşini söndürüyoruz. 2014 savaşından 4 yıl sonra özel bir stratejimiz olmadı ve Gazze sorununu halledecek sihirli bir değneğimiz olmadığını bildiğimiz halde hiçbir şey yapmadık. En iyi çözüm Hamas’a kuvvetli bir darbe vurmak. Ancak Gazzelilerin ümitsizliğe düşmelerine ve yokedilişlerine izin vermemeliyiz. Gazze’nin civar bölgelerindeki yerleşim alanları 17 yıldır acı çekiyor ve tüm bunlar Telaviv’deki siyasi makamların yüzünden. Bu, Tel Aviv’in hedef alınmasıyla Gazze’nin civar bölgelerinin hedef alınmasının birbirinden farklı şeyler olduğu anlamına gelmez. Ancak hedef alınan bölge büyük siyasi bir mesajı içeriyorsa İsrail’in kaderini belirleyenlerin kararlarında etkili olacaktır, tepkilerini daha sert kılacaktır. İsrail’de Gazze’ye baskıları arttırdıkça Hamas’ın daha da güçsüzleşeceğine inanlar var ancak bu siyasetin Gazze sorununu çözmede hiçbir faydası yok. Hamas’la mücadele tüm gücüyle devam etmeli ancak mevcut durumda Gazze’de insani projeler inşa edilmeli zira Gazze’de ortaya çıkacak hayal kırıklığı ve ümitsizlik İsrail için durumu daha kritik hale getirecektir.”