Home / Filistin / Gazze / İSRAİL’in Hayali, GAZZE’yi İşgal Etmek!

İSRAİL’in Hayali, GAZZE’yi İşgal Etmek!

Bundan 14 yıl önce Gazze’den tek taraflı çekilen Siyonist rejimin gelecekteki muhtemel bir savaş durumunda sahil şeridini tekrar işgal etmeyi planladığı öne sürüldü.

Siyonist İsrail rejiminin muhtemel bir savaş halinde Gazze’yi tekrar işgal etmeye hazırlandığı kaydedildi. İsrail istihbaratına yakın Wallah web sitesine göre plan İsrail Genelkurmay Eski Başkanı Gadi Eisenkot tarafından hazırlandı ve selefi Aviv Kofach tarafından kabul edildi.

Gazze Şeridi 12 yıldır İsrail ablukası altında. Eşya, gıda, ilaç ve yapı malzemesi gibi ihtiyaçların Gazze’ye girişi oldukça kısıtlı. İnsanlar tedavi olamıyor.

Ayrıca ablukanın başladığı 2006 yılına kadar yüzde 27,2 olan işsizlik oranı Filistin İşçi Birliği Genel Federasyonu’na göre yüzde 50’ye çıkmış durumda. Birleşmiş Milletler bölgenin 2020 yılında tamamen yaşanmaz hale geleceğini öngörse de bazı uzmanlar durumun hızla kötüleşmesi sebebiyle bu sürenin çoktan dolduğu görüşünde.

İsrail rejimi 2008, 2012 ve 2014 yıllarında Gazze’ye saldırmıştı. Bu savaşlar Gazze’yi enkaz yığınına çevirdi. 2014 yılında Koruyucu Hat Operasyonu adı verilen saldırılarda 2251 kişi ölürken 11 bin kişi de yaralandı.

Aralarında camii, kilise, okul ve hastanelerin de bulunduğu 20 bin bina çeşitli derecede hasar gördü. Filistin Barınma Bakanlığı geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı bir açıklamada İsrail bombardımanları sonucu yıkılan evlerin yüzde 10’unun halen yeniden yapılmayı beklediğini belirtmişti.