Home / Filistin / Filistin İşgal / SİYONİST İsrail, Filistin’in SU Kaynaklarına El Koyuyor

SİYONİST İsrail, Filistin’in SU Kaynaklarına El Koyuyor

Kudüs’teki Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Ofisi, işgalci İsrail’in su şirketi Mekorot’nin, Batı Şeria’da Filistinlilere ait su kaynaklarına el koyduğunu söyleyerek kara listeye alınmasını istedi.

Yediot Ahronot Gazetesi’nin internet sitesindeki haberine göre göre, Kudüs’teki Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Ofisi, İsrail’in su şirketi Mekorot’un Batı Şeria’da Filistinlilere ait su kaynaklarından çıkardığı suyu Yahudi yerleşkelerine satmakla suçluyor.

İşgalci İsrail’in su şirketi Mekorot’un ise Birleşmiş Milletler’e verdiği cevapta, İsrail ve Filistin Yönetimi arasında imzalanan anlaşmalara göre çalıştıklarını öne sürdüğü belirtildi.

Şirket, söz konusu kara listenin siyasi olduğunu ve Batı Şeria’daki ticari projelere zarar vermeyi amaçladığını iddia etti.

Birleşmiş Milletler’in kara listesi, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 2016 yılında aldığı uluslararası hukuka aykırı iş yapan şirketler için oluşturulan bir liste.

Hazırlanan kara listede hâlihazırda 206 şirketin yer aldığı, listedeki şirketlerden 143’ünün İsrail ve 22’sinin Amerikan şirketi olduğu, diğerlerinin ise 19 ayrı devletten olan şirketler olduğu kaydedildi.

BM İnsan Hakları Konseyi, Aralık 2017’de kara listede yer alan şirketleri açıklama tehdidinde bulunmuş fakat Amerika’nın ve işgalci İsrail’in baskıları sonucu geri adım atarak listeyi yayınlamayı ertelemişti.